Pacjenci także protestują przeciwko nowej refundacji

POLITYKA LEKOWA

Autor: MS/JMac./mat.press/rynekaptek.pl   29-12-2015, 08:41

Pacjenci także protestują przeciwko nowej refundacji Pacjenci boją się, że nowa lista refundacyjna zabierze im możliwość kontynuacji leczenia

Nowa lista leków refundacyjnych, która będzie obowiązywała od stycznia 2016 r. zaskoczyła pacjentów. Zniknęły z niej, niektóre leki przyjmowane przez osoby po przeszczepach. To oznacza podwyżki ich cen, nawet o tysiąc złotych. Oburzeni pacjenci piszą petycję do ministra i organizują się w mediach społecznościowych.

Największe kontrowersje wzbudzają dwa leki: Prograf i Valcyte. Prograf kosztował 3,2 zł. Od 1 stycznia podrożeje do 159 zł. Valcyte do końca roku będzie kosztował 3,2 zł. Od stycznia już ok. 1420 zł. Dla dzieci – czyli w postaci zawiesiny – cena wzrośnie do 293 zł. 

Jak komentuje dr n.med. Jacek Bicki z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK nr 4 w Lublinie dla pacjentów to ogromne obciążenie finansowe. Tym bardziej, że przyjmują dużo takich leków – pisze Dziennik Wschodni.

Na Facebooku pojawiły się strony krytykujące nową listę refundacyjną. Na stronie „Leki po przeszczepach muszą być darmowe” znajdziemy wzór listu protestacyjnego do ministra zdrowia, który wysłać może każdy, kogo dotyczy ten problem.

Z kolei autorka bloga „Prawo w transplantacji” zorganizowała na Facebooku akcję „TAK dla refundacji leków dla osób po przeszczepach”. Apeluje do ministra zdrowia o przywrócenie skreślonych z listy leków, podkreślając, że ratują życie.

Jak czytamy w treści apelu: „Decyzja jest niezrozumiała dla środowiska pacjentów i lekarzy, ponieważ są to leki bardzo powszechnie stosowane od lat. Nagłe zastosowanie zamienników leków może mieć nieodwracalne skutki, np. odrzut przeszczepu.”

Protestujący podkreślają, że każda zmiana leków immunosupresyjnych wiąże się z pobytem w szpitalu lub licznymi kontrolami morfologii krwi. Taka zmiana jest szczególnie dotkliwe odczuwalna przez dzieci, dla których każda wizyta w szpitalu wiąże się z ogromnym stresem.

W petycji do ministra czytamy także, że „polityka lekowa państwa zmierza do zaprzepaszczenia osiągnięć polskiej transplantologii, wieloletnich wysiłków lekarzy i determinacji pacjentów. Transplantacja nie ma bowiem sensu bez immunosupresji, która jest niezbędna do końca życia osoby po przeszczepieniu narządu”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH