Pat w sprawie marży: kto powinien ponieść konsekwencje

POLITYKA LEKOWA

Autor: DGP, LJ/ rynekaptek.pl   15-06-2015, 10:11

Pat w sprawie marży: kto powinien ponieść konsekwencje Sprawa marż nie cichnie

Sprawa pism urzędników MZ umożliwiających wywóz leków za granicę z inną niż 5 proc. marża niesie trudne do przewidzenia konsekwencje. Pytanie, kto w tej sytuacji powinien ponieść karę: przedsiębiorcy czy urzędnicy.

Biuro Analiz Sejmowych na prośbę przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, Tomasza Latosa (PiS), przygotowało opracowanie dotyczące obowiązku respektowania sztywnej marży przez hurtownie farmaceutyczne, określonego w art. 7 ustawy refundacyjnej.

W opinii BAS, 5-procentowy limit należy stosować nie tylko przy sprzedaży leków refundowanych
na terenie kraju, lecz także do produktów eksportowanych. Podobnie ocenił to na naszych łamach aplikant radcowski, Piotr Sędłak.

Zdaniem mec. Pauliny Kutrzebki z kancelarii Świeca i Wspólnicy, konsekwencje opinii BAS mogą być dla eksporterów opłakane: – W świetle wykładni obecnych przepisów prawa farmaceutycznego polscy eksporterzy prowadzący wywóz produktów leczniczych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą obrót hurtowy. Tym samym mają obowiązek stosowania marży hurtowej – podkreśla prawnik na łamach DGP.

Taka błędna interpretacja przepisów oznacza, że przedsiębiorcy, którzy się do niej stosowali, zgodnie z art. 50 ustawy refundacyjnej, musieliby zapłacić kary administracyjne w wysokości wartości eksportowanych leków. Może chodzić nawet o 5 miliardów zł. To mogłoby zachwiać rynkiem obrotu lekami.

W tej sytuacji przedsiębiorcy w pierwszej kolejności poddaliby w wątpliwość otrzymane z ministerstwa zdrowia interpretacje, które stanowią w tej sytuacji "listy żelazne" na prowadzenie nielegalnego procederu. Stąd nie dziwi bagatelizowanie problemu przez resort zdrowia.

Jak przypuszczają niektórzy, resort zdrowia będzie szedł w zaparte, choćby wbrew wyrokom sądów. – Oni po prostu nie mogą ukarać firm, bo wtedy te wyciągną pisma, które jakiś czas temu dostały z resortu i zakrzykną, że nie można ich karać za błędy urzędników – wskazuje specjalista z branży.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH