PBS: wskaźnik optymizmu wśród aptekarzy na minusie

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   20-01-2014, 21:16

PBS: wskaźnik optymizmu wśród aptekarzy na minusie

Pacjenci będą częściej pytać o tańsze zamienniki, ograniczą wykup nie tylko leków, ale i innych produktów dostępnych w aptece - wynika z badania "Barometr Nastrojów Farmaceutów Neuca 2013", przeprowadzonego przez firmę badawczą PBS.

Wskaźnik optymizmu wyliczony przez PBS w grupie aptekarzy (na skali od -100 do +100) wynosi -45 (w ub. r. -46).

Wciąż ogromna większość aptekarzy (w tym roku 74%, w ub. r. 78%) uważa, że prowadzenie apteki jest trudniejsze niż w roku poprzednim. Blisko 7 na 10 z nich jest przekonanych, że opłacalność prowadzenia apteki jeszcze spadnie. Z perspektyw rozwoju dla aptek zadowolony jest jedynie co dziesiąty ankietowany (to o połowę mniej niż w ub. r.). Odsetek niezadowolonych zaś wzrósł z 48% do 60%.

68% badanych nie zrealizowało w 2013 roku żadnej inwestycji. Na jakie działania stawiają farmaceuci? Najczęściej myślą o wprowadzeniu opieki farmaceutycznej (47%), nowym wyposażeniu w aptece (23%) i wydłużeniu godzin pracy (11%).

Farmaceutom coraz trudniej jest prowadzić niezależną aptekę. Jeśli ich sytuacja finansowa będzie się dalej pogarszać, redukcję zatrudnienia w aptece zakłada aż połowa (51%) ankietowanych (39% w ub. roku). 41% sięgnie po oszczędności. Z 24% do 36% wzrósł zaś odsetek aptekarzy, którzy będą zmuszeni do zamknięcia apteki. Połowa ankietowanych rozważa w takiej sytuacji podjęcie wspólnych działań z innymi aptekami nienależącymi do sieci.

- Pesymistyczne nastroje wynikają z tego, że niezależni aptekarze widzą, że nie tylko nie mają szans na rozwój, ale i coraz trudniej jest im po prostu utrzymać się na rynku - podsumowuje Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej: - Część z nich myśli o tym, jak przetrwać, ale są i tacy, którzy poważnie rozważają, czy się nie wycofać i zamknąć apteki. W ostatnim czasie można zaobserwować na portalach ogłoszeniowych, jak wiele aptek jest wystawianych na sprzedaż.

95% respondentów twierdzi, że aptekom niezależnym trudno jest konkurować z aptekami sieciowymi. Wśród aptekarzy narastają obawy przed konkurencją ich strony - aż 86% respondentów uważa, że konkurencja ta będzie się nasilać (79% było tego zdania w ub. r.). Według 88% badanych apteki konkurować będą głównie cenami leków bez recepty i suplementów diety. Aptekarzom nie będą sprzyjać również zachowania pacjentów - blisko połowa respondentów (49%) jest bowiem zdania, że pacjenci będą ograniczać zakupy leków bez recepty.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH