Petycja: każdy lek doustny powinien być dostępny w różnych postaciach

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   25-01-2018, 08:56

Petycja: każdy lek doustny powinien być dostępny w różnych postaciach Autor petycji wnosi o lek był dostępny dla personelu medycznego w postaci: tabletek, maści, granulek, płynu do rozpuszczania, czy iniekcji (Fot. Archiwum)

Do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, resortu zdrowia, GIF oraz URPL została skierowana petycja w sprawie wprowadzenia do obrotu innych postaci farmaceutycznych dostępnych na rynku leków. Odpowiedzi na petycję udzielił Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ.

Autor petycji zaproponował, aby leki antyandrogeniczne i hormonalne przez infuzję i iniekcję dożylną, podskórną były opracowane dla osób, które mają problemy z żołądkiem i przełykiem w przypadku refluksu i umieszczenie wymienionych leków w wykazie leków zamkniętych w ośrodkach zdrowia i na oddziałach szpitalnych.

Autor podał przykład Apapu, który zawiera paracetamol w postaci tabletek i również iniekcji dożylnej w tym infuzji w celu szybkiego podawania leków i niemożności podania leku doustnie.

Autor petycji wniósł poza tym, aby lek lub substancja produktu leczniczego była dostępna dla personelu medycznego w postaci: tabletek, maści, granulek, płynu do rozpuszczania, iniekcji, infuzji, pastylek.

Wniosł także, aby opracowano podawanie leków hormonalnych do kroplówek w postaci płynu wieloelektrolitowego PWE, chlorku sodu (soli fizjologicznej) NaCI, a także wody destylowanej, glukozy, witamin.

Odpowiedzi na przedmiotową petycję udzielił Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ.

Wskazał, że warunkiem uzyskania pozwolenia jest wystąpienie przez podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie leku na rynek, określony w art. 2 pkt 24 ustawy, z wnioskiem do prezesa URPL o dopuszczenie do obrotu leku zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy.

Resort podkreślił, że złożenie wniosku powoduje wszczęcie postępowania o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy, powyższe postępowanie powinno się zakończyć w terminie nie dłuższym niż 210 dni od dnia złożenia wniosku.

MZ zaznaczyło, że lek dopuszczony do obrotu podlega wpisowi do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Polski, który prowadzi prezes URPL.

Mając na uwadze powyższe, Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że nie ma możliwości ingerowania w zakres składanych do URPL wniosków . Nie ma również prawnych możliwości na przebiegające w tym zakresie postępowania.

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH