Petycja w sprawie leczenia Humirą

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   13-02-2017, 09:39

Petycja w sprawie leczenia Humirą Petycja dotycząca dzieci dotkniętych chorobą Leśniowskiego-Crohna, które wymagają leczenia Humirą

Co dalej z dziećmi cierpiącymi na chorobę Leśniowskiego-Crohna, które od kilku lat są leczone Humirą w ramach procedury JGP? – pytają rodzice chorych dzieci i piszą petycję do ministra zdrowia.

Jak wskazuje autorka petycji, nowy program lekowy z dnia 1 stycznia 2017 r. miał być dla małych pacjentów szansą ma normalne życie.

Rodzice mieli nadzieję, że w ramach programu chore dzieci „nie będą musiały już spędzać co dwa tygodnie trzy dni w szpitalu, tylko po to, żeby dostać jeden, trwający kilkanaście sekund zastrzyk”.
Zdaniem rodziców, nowy program lekowy został skonstruowany tak, że pozbawił prawa tych dzieci do terapii.

Szczególne zastrzeżenia mają do zastrzeżenia mają do zapisu:

„Do programu są zakwalifikowani również pacjenci wymagający kontynuacji leczenia adalimumabem, a ich dotychczasowe leczenie tym preparatem było finansowane w ramach hospitalizacji według jednorodnych grup pacjentów (JGP) pod warunkiem, że (…) łączy czas terapii adalimumabem nie jest dłuższy niż od łącznego czasu terapii indukcyjnej i podtrzymującej”.

- Terapia indukcyjna i podtrzymująca w ramach programu trwa 12 miesięcy. Konsekwencją tego zapisu jest to, że dzieci leczone do tej pory w ramach procedury JGP dłużej niż rok, nie kwalifikują się do tego programu – czytamy w petycji.

Oznacza to, że lek adalimumab (Humira) dla dzieci cierpiących na chorobę Leśniowskiego - Crohna od 1 stycznia 2017 roku jest refundowany, jednak otrzymają go tylko ci mali pacjenci, którzy byli leczeni nim krócej niż rok.

Resort zdrowia w odpowiedzi na petycję informuje, że zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2017 r. pacjenci pediatryczni z chorobą Leśniowskiego Crohna mogą być leczeni w ramach programu lekowego Leczenie Choroby Leśniowskiego - Crohna (chLC) (ICD-10 K 50) z zastosowaniem infliksymabu przez okres dwóch lat lub z zastosowaniem adalimumabu przez okres roku.

Jak wskazuje ministerstwo, w kwestii leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, program lekowy został fundamentalnie zmieniony.

- Włączanie pacjentów pediatrycznych do programu leczenia adalimumabem umożliwia włączenie i kontynuację leczenia w ramach programu lekowego dla tych pacjentów, którzy będąc leczeni adalimumabem w ramach JGP przed rozpoczęciem terapii, spełniali kryteria włączenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH