PGF: my przeżyjemy, z innymi będzie gorzej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   18-05-2011, 06:02

PGF: my przeżyjemy, z innymi będzie gorzej

Jeden z liderów na rynku aptek chce podzielić się swoimi sklepami z nowymi inwestorami. PGF dla której początek roku był ponadprzeciętnie dobry nie czuje się szczególnie zagrożona ustawą refundacyjną. Z innymi aptekami może być gorzej.

Należąca w całości do Polskiej Grupy Farmaceutycznej spółka holdingowa Central European Pharmaceutical Distribution, odpowiedzialna za rozwój detalu wyodrębnionego w 2008 roku jako oddzielna linia biznesowa PGF, zamierza jeszcze w tym roku poprosić inwestorów zewnętrznych o zastrzyk kapitału.

Dobry krajobraz sprzedaży
Wciąż nie zapadła jednak decyzja,  w jakiej formie nastąpi dokapitalizowanie CEPD – czy będzie to np. nowa emisja akcji, jakiej wielkości, czy inwestorzy obejmowaliby ją za gotówkę czy w zamian za aport czy też może miałaby zostać uplasowana na którejś z giełd.


Tymczasem PGF podtrzymuje prognozę zakładającą osiągnięcie w 2011 roku przynajmniej 10-proc. dynamiki zysku netto w stosunku do 70,7 mln zł zysku wypracowanego w ubiegłym roku. Jak na razie „2011” wydaje się być szczęśliwą liczbą dla Grupy, bowiem w I kwartale osiągnęła ona skonsolidowany zysk netto na poziomie 17 mln zł. To wzrost w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku o 21,4 proc. W podobnym stopniu (o 20,4 proc.) wzrosły w porównywanych okresach przychody osiągając na koniec I kw. 2011 r. wartość 1 mld 679 mln zł.


Wyniki PGF wpisują się w ogólnie dobry „krajobraz” sprzedaży z hurtowni farmaceutycznych do aptek, jaki zarysował się w Polsce w I kwartale. Z danych IMS Health wynika, że w tym czasie przekroczyła ona 6,3 mld zł. To o 600 mln zł więcej niż przed rokiem. Przy tym okres sprzed roku, porównywany z kolei z I kw. 2009 roku, wypada blado. Rynek odnotował wtedy wzrost zaledwie na poziomie nieznacznie przekraczającym 1 procent.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH