PharmaExpert o sprzedaży aptecznej: lekki wzrost w porównaniu do lutego

POLITYKA LEKOWA

Autor: PharmaExpert/rynekaptek.pl   09-03-2012, 14:28

Efektem wprowadzenia ustawy refundacyjnej były znaczące spadki sprzedaży leków w ujęciu wartościowym i ilościowym. Na początku marca odnotowano jednak lekki wzrost - ocenia firma analityczno-doradcza PharmaExpert.

Spadki szczególnie dotyczą leków na receptę (w niniejszej analizie leki refundowane i nierefundowane są traktowane łącznie, bowiem wiele recept refundowanych na początku roku było wydawanych jako pełnopłatne).

Trend spadkowy utrzymywał się w lutym i utrzymuje się w marcu. Pierwsze 8 dni marca w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku owocuje spadkami w segmencie leków na recepty odpowiednio: -12,6% wartościowo oraz -7,6% ilościowo. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego miesiąca mamy już wzrosty:  13,2% wartościowo i 13,7% ilościowo.

Spada również sprzedaż leków OTC - o 6,4% w porównaniu do marca 2011 wartościowo, 3% w stosunku do lutego 2012. Rosnącymi wartościowo segmentami są suplementy: 3,6% w porównania do poprzedniego roku i 10,7% w porównaniu do lutego.

Jednak jak zauważa PharmaExpert, ten wzrost jest spowodowany przez średni wzrost cen, bowiem ilościowo spadek sprzedaży w stosunku do marca 2011 wynosi 5,7%, a wzrost w porównaniu do lutego 2012 8,9%.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH