PharmaExpert o stanach magazynowych w aptekach w styczniu 2012 roku

POLITYKA LEKOWA

Autor: PharmaExpert/rynekaptek.pl   27-02-2012, 13:49

Aptekarze, przygotowując się do zmian cen, już w listopadzie zaczęli obniżać poziom zapasów w magazynie. W efekcie magazyn apteczny w 2012 roku jest mniejszy niż rok wcześniej.

Dotyczy to nie tylko w przypadku leków na receptę, ale też w przypadku np. produktów OTC. Magazyny apteczne zostały zredukowane w
grudniu 2011 - w porównaniu do października 2011 (miesiąc odniesienia, potraktowany jako taki, na który nowa ustawa nie miała jeszcze bezpośredniego wpływu) - odpowiednio o: 24% w przypadku leków na receptę i 22% w przypadku leków OTC - wynika z oceny firmy analitycznej PharmaExpert.

Styczeń 2012 przyniósł częściową odbudowę zapasów: do poziomu 83% w porównaniu do października 2011 w przypadku produktów na receptę i 87% w przypadku produktów OTC. Częsta zmiany związane z obwieszczeniami mogą wpłynąć na utrzymywanie niższych, średnich, stanów
magazynów - szczególnie w przypadku produktów refundowanych. Jest to związane z możliwością przeceny magazynu, która niekoniecznie musi być korzystna dla właścicieli aptek.

Szczególnie interesujący może wydawać się spadek stanów magazynowych produktów nie na receptę. Ale da się to wyjaśnić, bowiem, to właśnie te (i inne podobne) produkty mogą stać się kluczowe do odzyskania utraconej marży na produktach refundowanych pod rządami nowej ustawy refundacyjnej - przewiduje PharmaExpert.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH