PiS: GIF jak inspektor policji, leki po 9 zł i więcej pieniędzy na innowacje

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   15-07-2015, 06:02

PiS: GIF jak inspektor policji, leki po 9 zł i więcej pieniędzy na innowacje Poseł PiS wyjaśnia plany partii w sprawie zmian w polityce lekowej

Na niedawnej konwencji PiS przedstawione zostało kilka postulatów dotyczących polityki lekowej. Postanowiliśmy dopytać o szczegóły. Mówi o nich wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS, Czesław Hoc.

Rynek Aptek: Co kryje się pod hasłem niezależności aptek i hurtowni od przemysłu farmaceutycznego?

Czesław Hoc: Najważniejszym zadaniem jest stworzenie prawidłowego, wzorcowego modelu dystrybucji leków: od wytwórcy, producenta, poprzez hurtownie i obrót detaliczny. Obecnie w tej dystrybucji jest wielkie zamieszanie. Są równi i równiejsi. Tworzy się pionizacja sieci dystrybucji. Powstają sieci aptek i hurtowni, połączone w grupy kapitałowe, z udziałem kapitału zagranicznego. W mojej ocenie, to bardzo niedobre, a nawet niebezpieczne zjawisko.

Brak równego dostępu do leków dla części hurtowni i aptek oraz zjawisko odwróconego łańcucha dystrybucji to przyczyny wywozu leków za granicę. Niepokojącym w tym wszystkim jest jeszcze to, że urzędnicy ministerstwa zdrowia, inaczej niż prawnicy z Biura Analiz Sejmowych, interpretują przepisy ustawy refundacyjnej. Ich zdaniem, 5 procentowa marża nie obowiązuje przy wywozie leków. To jest dla nas coś dziwnego i niepokojącego.

RA: 12 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy antywowozowej. Jej przepisy skutecznie zahamują wywóz leków?

CH: Trzeba pamiętać, że w Polsce jest wydanych zezwoleń na prowadzenie około 700 hurtowni. Jeden przedsiębiorca może prowadzić nawet kilkanaście z nich. W takiej sytuacji, nawet jeśli udowodnimy, że w jednym z jego podmiotów prowadzony jest nielegalny proceder i dana hurtownia zostanie zamknięta, pozostają mu inne hurtownie. Zarówno ostatnia nowelizacja prawa farmaceutycznego, jak i wcześniejsza ustawa refundacyjna, nic nie zrobiły, by całkowicie ograniczyć wywóz leków za granicę. Dlatego proponowaliśmy, że w sytuacji, gdy złapiemy nieuczciwego przedsiębiorcę i udowodnimy, że prowadzi proceder wywozu leku za granicę w jednej hurtowni, to traci koncesję na wszystkie. To miałoby sens.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH