Planujemy prowadzenie zmiany, aby program lekowy zależał od ministra zdrowia

POLITYKA LEKOWA

Autor: WOJ, LJ/ rynekaptek.pl   01-03-2018, 08:01

Planujemy prowadzenie zmiany, aby program lekowy zależał od ministra zdrowia Obecny wiceminister zdrowia Marcin Czech przyznaje, że jest pewien problem dotyczący braku elastyczności programów lekowych, które w dużej mierze zależą od producentów (fot. archiwum)

Obecnie firmy muszą zgadzać się na zmiany dopuszczające nowy, kolejny lek do programu. Dlatego planujemy w tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej wprowadzenie zmiany, pozwalającej na to, aby program lekowy zależał od ministra zdrowia, który będzie planował programy wspólnie z ekspertami i konsultantami krajowymi w poszczególnych dziedzinach medyczny - zapowiedział wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Programy lekowe stanowią coraz większą część rynku farmaceutycznego w Polsce. - Sektor programów lekowych i chemioterapii rozwija się dynamicznie, dużo szybciej, niż reszta szpitalnego rynku leków - informuje firma analityczna IQVIA.

- Średnioroczny wzrost wartościowy w ciągu ostatnich pięciu lat wyniósł ponad 13%, a od 2013 roku rynek ten urósł o 1,6 mld zł - do 4,1 mld zł na koniec 2017 r. - stanowiąc już ponad 70% obecnego rynku szpitalnego (leków - red.) - zwraca uwagę Piotr Jakubczak z IQVIA.

Jak programy lekowe funkcjonują w wybranych obszarach terapeutycznych oraz jakie - w opinii środowiska medycznego i decydentów - zmiany powinny zostać wprowadzone do zapisów dotyczących tych programów?

Przepisy bez ludzi nie działają
- Pierwszym aktem, który spowodował, że programy lekowe zaczęły być tworzone w sposób przejrzysty i racjonalny, było zarządzenie nr 17/2007 prezesa NFZ. Należy pamiętać, że wtedy to szef Funduszu uruchamiał programy lekowe czy - z późniejszą zmianą - terapeutyczne - przypomina dr Krzysztof Łanda, konsultant w firmie prawniczej DBSE, wiceminister zdrowia w latach 2015-2017, ekspert rynku medycznego.

- Przygotowałem to zarządzenie, jako ówczesny dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami NFZ. Jego przepisy miały odpowiadać wymaganiom dyrektywy przejrzystości UE - opowiada były wiceszef resortu zdrowia.

Od 2012 roku programy działają w oparciu o przepisy ustawy o refundacji leków. Pojawiły się więc przejrzyste reguły na mocy ustawy, które spełniały wymogi unijnej dyrektywy. Pod tym względem, programy działają prawidłowo. Chociaż, jak przyznaje dr Łanda, jest kilka obszarów, w których można dokonać zmian, aby wpłynąć na efektywność procedur i zwiększyć racjonalność decyzji.

Były wiceminister zdrowia wskazuje, że można na przykład poprawić funkcjonowanie i zapewnić wysokie kompetencje wszystkich członków Komisji Ekonomicznej i Rady Przejrzystości, ale także szerzej - Rady Taryfikacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH