Po pierwsze, zioło zdefiniować jako surowiec farmaceutyczny

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-11-2016, 13:42

Po pierwsze, zioło zdefiniować jako surowiec farmaceutyczny Resort zrobi wszystko, aby w przyszłości produkcja tego surowca odbywała się w Polsce

Zrobimy wszystko, żeby produkcja surowca odbywała się w Polsce, ale trzeba się do tego przygotować - powiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas posiedzenia podkomisji pracującej nad projektem dot. medycznego wykorzystania marihuany.

We wtorek (29 listopada) kolejny raz obradowała sejmowa podkomisja powołana do rozpatrzenia poselskiego projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przygotował go poseł Piotr Liroy-Marzec (Kukiz'15).

MZ zaproponowało, by w projekcie ziele i żywicę konopi zdefiniować jako surowiec farmaceutyczny wykorzystywany do produkcji leków recepturowych. By taka produkcja była możliwa, wcześniej surowiec farmaceutyczny musi być dopuszczony do obrotu zgodnie z już obowiązującymi przepisami. Resort przekonywał, że takie rozwiązanie zapewni wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa pacjentów.

Narodowy Instytut Leków oceni jakość
Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas pytany, jakie podmioty będą sprowadzały ten surowiec do Polski odpowiedział, że będą to "te podmioty, które złożą wniosek". Poinformował, że obecnie taki surowiec można pozyskać z Holandii lub Czech.

Zadeklarował, że resort zrobi wszystko, aby w przyszłości produkcja tego surowca odbywała się w Polsce, ale do takich działań należy się odpowiednio przygotować.

- Na końcu drogi jest produkcja standaryzowanego surowca w Polsce, ale żeby to zrobić trzeba po pierwsze zachować pewne procedury bezpieczeństwa, a po drugie stworzyć odpowiedni grunt, żeby ten surowiec nadawał się do certyfikacji - wyjaśnił.

Wiceminister poinformował, że w przyszłości surowiec będzie certyfikowany przez Narodowy Instytut Leków (NIL). Obecni na posiedzeniu podkomisji przedstawiciele NIL zapewnili, że instytut może oceniać jakość takiego surowca, a także jest gotowy do przeprowadzenia prac rozwojowych dla leku (w tym badań klinicznych).

Zioło wystandaryzowane - z Instytutu
Jak poinformowano, ponieważ na początku może pojawić się problem ze sprowadzeniem zioła o odpowiednim standardzie, NIL dzięki posiadanym technologiom będzie z niego uzyskiwał wystandaryzowany ekstrakt o odpowiedniej zawartości substancji wykorzystywanych w terapii.

Zaznaczono, że na technologiczne przygotowanie się do procedury otrzymywania ekstraktu NIL potrzebuje ok. 6 miesięcy. Instytut złożył w tym celu wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o ok. 9 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH