Polacy kupują mniej leków. Oszczędza NFZ, stracą producenci, hurtownie i apteki

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   09-07-2012, 09:38

Polacy kupują mniej leków. Oszczędza NFZ, stracą producenci, hurtownie i apteki

Od początku 2012 r. wartość sprzedaży leków spadła w Polsce o 16%. Według IMS Health, po pięciu pierwszych miesiącach tego roku rynek farmaceutyczny "skurczył" się o 1,1 mld zł. Czy to oznacza, że przez lata Polacy kupowali leki na zapas? A może obecnie częściej nie kontynuują zalecanych terapii? Analitycy rynku nie dają na te pytania jednoznacznych odpowiedzi.

Pod względem liczby sprzedanych opakowań spadek wyniósł 12%. - To nie będzie neutralne dla uczestników rynku: firm farmaceutycznych, hurtowni, aptek - ocenia Michał Pilkiewicz, szef polskiego oddziału firmy analitycznej IMS Health.

Po wzrośnie rynku leków zarówno na receptę, jak i OTC (leki wydawane bez recepty) w ostatnich latach, pierwsze pięć miesięcy tego roku to gwałtowny spadek. Analitycy zakładali, że po pierwszym kwartale rynek powróci na ścieżkę wzrostu. Tak się jednak nie stało.

500 mln zł oszczędności
- Nadal nie wróciliśmy do poprzedniego poziomu konsumpcji leków. Głównie odbija się to na sprzedaży ilościowej - dodaje Pilkiewicz, podając, iż największe spadki odnotowano w diabetologii, astmie i POChP, a ponadto w lekach stosowanych w infekcjach, w kategorii leków przeciwzakrzepowych i schizofrenii.

Pytanie, gdzie obecnie są ci pacjenci? Czy to oznacza, że przez lata Polacy kupowali leki na zapas i część z nich była wyrzucana. A może pacjenci obecnie nie wykupują leków i częściej nie kontynuują terapii?

Eksperci nie dają na powyższe pytania jednoznacznych odpowiedzi. Przyznają natomiast, iż zdecydowanym efektem zmian na rynku leków są oszczędności generowane przez płatnika: - NFZ podał, że oszczędności po pierwszych trzech miesiącach w budżecie rok do roku to ponad 500 mln zł - informuje Michał Pilkiewicz.

Zwraca też uwagę na częste zmiany w obwieszczeniach refundacyjnych, które wywołują cenowy chaos. Ceny niektórych leków potrafią zmieniać się co dwa miesiące. Jest to też kłopotliwe dla podmiotów prowadzących obrót lekami.

- Wydaje nam się, że ten system musi zostać zmieniony. Nie jest sensownym rozwiązaniem publikowanie zmian cen leków o jeden grosz przy każdej nowelizacji obwieszczenia refundacyjnego - zaznacza Pilkiewicz.

Efekt domina

W związku z zamianą programów terapeutycznych na lekowe od 1 lipca br., eksperci zauważyli dodatkowy problem, z którymi będą musieli zmierzyć się adresaci ustawy refundacyjnej.

W raporcie przygotowanym przez IMS pt. "Rynek szpitalny i programy lekowe" pada stwierdzenie, iż programy lekowe mają podstawę prawną wynikającą z decyzji dla poszczególnych preparatów, ale załącznikami do nich są opisy wielolekowych programów terapeutycznych w kształcie sprzed wejścia w życie ustawy refundacyjnej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH