Polityka lekowa: będzie bardziej elastycznie i profesjonalnie

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   10-12-2015, 15:50

Polityka lekowa: będzie bardziej elastycznie i profesjonalnie Nowy wiceminister zapowiada zmiany w polityce lekowej

Ustawa refundacyjna to beczka miodu z dziegciem. Obecnie przygotowujemy duży projekt nowelizacji tej ustawy, by wyeliminować przepisy, które są wadliwe. Będzie także nowelizacja tzw. ustawy antywywozowej – zapowiada wiceminister zdrowia ds. polityki lekowej, dr Krzysztof Łanda.

Przyznał, że chce spotkać się i wysłuchać wszystkich interesariuszy, którzy powinni mieć głos w sprawie funkcjonowania rynku lekowego w Polsce, od firm farmaceutycznych i instytucji, w tym AOTMiT, po lekarzy i organizacje pacjenckie.

Jednym z zapowiadanych priorytetów przez nowego wiceministra, podczas debaty na temat finansowania świadczeń zdrowotnych i refundacja leków - diagnoza potrzeb priorytetowych, organizowanej przez kancelarię DZP wspólnie z firmą Sequence (Warszawa, 10 grudnia 2015r.) jest redukcja deficytu w handlu lekami ze światem. Obecnie sytuacja wypada na niekorzyść dla Polski.

Bez szkoleń nie będą negocjować
- Chcemy też dać mocny sygnał w kierunku firm i zachęcić je do inwestowania w Polsce. W ustawie refundacyjnej znajduje się przepis o preferencyjnym traktowaniu podmiotów, które zdecydują się na prowadzenie inwestycji – mówił dr Łanda, wskazując przykładowo na przeniesienie produkcji leków do naszego kraju czy otwieranie działalności rozwojowo-badawczej.

- To kryterium dotychczas nie było uwzględniane przez Komisję Ekonomiczną w trakcie prowadzonych negocjacji z firmami. To się zmieni, podobnie jak ogólne zasady działania Komisji – zapewniał wiceminister.

Wyjaśnił, że ma na myśli przede wszystkim bardziej profesjonalne podejście do zagadnień. – Negocjacji nie mogą prowadzić osoby, które nie przeszły kursu evidence based medicine, które nie znają się na ocenie technologii, które nie wiedzą na czym polega value based pricing, które nie potrafią spełnić pewnych standardów związanych z negocjacjami z firmami farmaceutycznymi.

Zdaniem nowego szefa resortu od spraw lekowych, brak takiej wiedzy skutkuje niemożnością uzgodnienia porozumień podziału ryzyka i właściwej oceny skutków i oszacowań tego ryzyka. To dotyczy nie tylko pracowników ministerstwa zdrowia, Komisji Ekonomicznej, ale także członków Rady Przejrzystości AOTMiT i Rady Taryfikacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH