Polityka lekowa: przepisy to rzeczywistość legislacyjna, ale później jest praktyka stosowania

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   19-03-2018, 08:02

Polityka lekowa: przepisy to rzeczywistość legislacyjna, ale później jest praktyka stosowania Wzrost wydatków jest generowany przez NFZ głównie w ramach programów lekowych, które dzisiaj są głównym źródłem innowacji (fot. archiwum)

Dokument „Polityka Lekowa Państwa” ma opuścić mury Ministerstwa Zdrowia pod koniec drugiego kwartału tego roku. Taką deklarację złożył w Katowicach wiceminister zdrowia Marcin Czech, podczas sesji „Polityka lekowa” w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

- Dokument ma charakter strategiczny i wyrasta ponad regulacje prawne, które odnoszą się np. do procesu refundacyjnego. Dokument musi być głęboko zakorzeniony w historycznych uwarunkowaniach, w sytuacji gospodarczej, interakcjach podmiotów, które działają na naszym rynku - mówił wiceminister zdrowia podczas sesji dotyczącej polityki lekowej.

Zapowiedział, że Ministerstwo Zdrowia chce osiągnąć kompromis w sprawie kształtu strategii jeszcze zanim dokument oficjalnie trafi do konsultacji społecznych. Dlatego rozmowy z partnerami będą się toczyły już w najbliższym czasie.

Ewaluacja co dwa lata
- Obecnie trwają prace dotyczące stworzenia polityki lekowej. Przy czym podkreślam, że nie jest ważny tylko sam dokument, ale też proces jego powstania. Do stworzenia jego zrębów wybraliśmy podejście Światowej Organizacji Zdrowia. W drugim kwartale br. planujemy wyjść z tym dokumentem do partnerów społecznych i prezentować go w częściach. Chciałbym uzyskać konsensus po stronie publicznej, co do kształtu takiego dokumentu. Nie chciałbym, by był to dokument tylko Ministerstwa Zdrowia, ale, przykładowo, by w części przemysłowej swój udział w nim miały ministerstwa gospodarcze - deklarował Marcin Czech.

Dodał: - Patrząc na wytyczne WHO z 2016 roku i podchodząc do nich jako do pewnego rodzaju drogowskazu, dzieląc ten dokument na pewne filary, chcielibyśmy mieć opisaną sytuację, która jest teraz na rynku leków. Chcemy zdiagnozować największe wyzwania, które dotyczą np. obszaru rejestracji, dystrybucji, refundacji i zaproponować pewne zmiany. Następnie wybierzemy pewne z nich, które określimy jako cele do zrealizowania. Potem wymienimy narzędzia, którymi chcemy to zrealizować i metody ewaluacji.

Wiceminister zdrowia podkreślił też, iż dokument metodologicznie będzie miał taką strukturę, która umożliwi aktualizację co dwa lata i dokonywanie zmian w zależności od tego, co zostało zrobione, a czego nie dało się osiągnąć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH