Polska prezydencja: narkotyki - a na co nam to?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   05-07-2011, 06:08

Polska prezydencja: narkotyki - a na co nam to?

Rozpoczynająca się właśnie polska prezydencja do wspólnej polityki antynarkotykowej nic nie wniesie. Między innymi dlatego, że coś takiego, jak wspólna polityka w tym zakresie nie istnieje.

Unia nie ma wspólnej polityki antynarkotykowej, a jej wysocy urzędnicy uważają nawet, że organizacja zbyt często i bez podstaw prawnych miesza się w kompetencje państw członkowskich w tej dziedzinie.

Na świecie tymczasem narasta krytyka amerykańskiego modelu ograniczania narkotyków, jednak żadne gremia nie postulują ich bezwarunkowej legalizacji, jako że nikt nie wie, jakie skutki pociągnąłby za sobą taki krok.
 Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii powołując się na wyniki sondaży przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej utrzymuje, że w Polsce od początku lat 90-ych funkcjonuje przeświadczenie społeczne, iż większość młodych ludzi zażywa narkotyki.

Biuro podkreśla jednocześnie, że badania CBOS zrealizowane w roku 2008 i 2010 upoważniają do mówienia o tendencji spadkowej w ich używaniu. Aby tę świadomość rozpowszechniać pod patronatem Ministerstwa Zdrowia zainaugurowało ogólnopolską kampanię pod hasłem „Narkotyki? Na co mi to?”.

Mało kto wie, że rozpoczynająca się właśnie polska prezydencja do wspólnej polityki antynarkotykowej nic nie wniesie. O takiej polityce trudno w ogóle mówić ponieważ przepisy Unii Europejskiej nie dają podstaw prawnych do jej prowadzenia. Obszar narkomanii bowiem to poletko od dawna pozostawione wewnętrznym decyzjom krajów członkowskich. I nic nie wskazuje na to aby w najbliższej przewidywalnej przyszłości miało to się diametralnie zmienić.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH