Poseł: za nielegalnie zdobyte pieniądze otwierają kolejne apteki

POLITYKA LEKOWA

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   27-04-2015, 12:04

Poseł: za nielegalnie zdobyte pieniądze otwierają kolejne apteki

Poseł Krzysztof Tchórzewski wystąpił z interpelacją do Ministra Zdrowia w sprawie cen leków refundowanych i ich wpływu na rynek leków w Polsce. Pyta m.in. o interpretację ws. marż na leki wywożone z kraju.

"Wprowadzenie ustawy refundacyjnej dało Ministrowi Zdrowia narzędzia dzięki którym w ciągu prawie 3 lat doprowadzono do obniżenia cen leków refundowanych do jednych z najniższych w Europie poziomów. Zakładanym celem wprowadzenia regulacji było obniżenie kosztów ponoszonych przez płatnika, czyli mieszkańca Polski, a więc obniżenie cen leków refundowanych oraz ograniczenie gier rynkowych w oparciu o leki refundowane" - przypomina poseł.

Dodaje: "Ubocznym efektem wprowadzonych regulacji wynikającym z uzyskania w ramach negocjacji cenowych bardzo dużych różnic pomiędzy cenami leków w Polsce i innych państwach UE jest zwiększenie intensywności zjawiska eksportu równoległego. W odpowiedzi na znaczący udział wywozu leków, firmy farmaceutyczne ograniczyły dostęp hurtowni farmaceutycznych do leków zagrożonych wywozem. Po odcięciu od dostępu do leków część przedsiębiorców prowadzących obrót hurtowy rozpoczęła nielegalnie odkupować leki od aptek w ramach tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji i co doprowadziło do wprowadzenia przez firmy farmaceutyczne narzędzi mających na celu ograniczenie tego zjawiska – reglamentacji sprzedaży do aptek, wymaganie wysyłania kopii recept, co w efekcie doprowadziło do znaczącego ograniczenia dostępu pacjentów do leków ratujących życie lub zdrowie".

"Wielu przedsiębiorców prowadzących apteki i zaangażowanych w proceder „odwróconego łańcucha dostaw” część nielegalnie uzyskanych przychodów inwestuje w rozszerzenie swojej działalności poprzez otwieranie kolejnych aptek, a także w obniżki cen leków w aptekach do poziomów nieosiągalnych dla przedsiębiorców funkcjonujących w ramach obowiązujących przepisów. Doprowadziło to do fali upadku aptek aptekarzy indywidualnych, funkcjonujących zgodnie z obowiązującymi przepisami".

Dlatego poseł zwrócił się do MZ o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Proszę o podanie podstawy prawnej pism wskazujących na brak zastosowania przepisów ustawy o refundacji leków do sprzedaży leków przez hurtownie farmaceutyczne zlokalizowane na terenie RP poza jej granice. Jednocześnie proszę o informację czy departamenty mają prawo do wydawania na zewnątrz interpretacji przepisów. Tym bardziej, że te interpretacje po wczytaniu się mogą być traktowane jako instrukcje jak omijać prawo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH