Postulat chorych: leki stosowane w reumatologii do aptek

POLITYKA LEKOWA

Autor: PW/ rynekaptek.pl   19-06-2015, 08:30

Postulat chorych: leki stosowane w reumatologii do aptek

W ciągu 2 lat liczba chorych leczonych biologicznie zwiększyła się tylko o ok. 35 proc. - zauważa stowarzyszenie pacjentów "3majmy się razem" i domaga się udostępniania części leków biologicznych w aptece.

Monika Ziętek, prezes Stowarzyszenia Młodych z Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem", w informacji przekazanej prasie cytuje fragment pisma otrzymanego z Ministerstwa Zdrowia (z 13 maja 2015 r.), które uzasadnia powody, dla których powstały programy lekowe:

"Programy lekowe obejmują innowacyjne i drogie technologie lekowe, wymagające specjalnego nadzoru nad pacjentem, między innymi ze względu na zapewnienie jego bezpieczeństwa. Realizacja wysokokosztowych i specjalistycznych świadczeń w ramach programu lekowego gwarantuje kontrolę nad terapią lekową, jak również umożliwia nadzorowanie wydatków przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co stanowi wyraz prowadzenia racjonalnej polityki lekowej…"

Zdaniem Stowarzyszenia bardziej racjonalne byłoby udostępnienie tych terapii do dyspozycji reumatologów w refundacji za opłatą ryczałtową, na podstawie recepty specjalisty i rezygnacja z prowadzenia ich w formule programów lekowych.

Miesiąc temu (15 maja 2015 r.) Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Reumatyków "REF" pisząc do Ministerstwa Zdrowia w imieniu chorych na zapalne choroby reumatyczne przekonywała, że "leki biologiczne podawane podskórnie w ampułkostrzykawkach powinny być dostępne w aptekach za opłatą ryczałtową na podstawie recepty wydawanej przez lekarza reumatologa".

Ten sam postulat stowarzyszenia pacjentów z chorobami reumatycznymi zgłaszały w 2014 r. w Raporcie "JA PACJENT!".

W raporcie zawarto pogląd, że "leki (w tym te nowoczesne, o potwierdzonej naukowo skuteczności) powinny być dostępne w aptekach i wydawane na podstawie preskrypcji lekarza specjalisty; opisy programów lekowych powinny być zastąpione rekomendacjami towarzystw naukowych i standardami leczenia danych chorób, a stosowanie się do nich powinno być decyzją lekarzy prowadzących danego pacjenta, znających przebieg choroby i jego specyfikę tak, aby odpowiedzialność za wdrożone leczenie była po stronie lekarzy".

W opinii stowarzyszenia „3majmy się razem” tworzenie programów lekowych utrudnia pacjentom dostęp do leczenia, przede wszystkim do preparatów podawanych podskórnie, które chorzy mogą otrzymywać w warunkach ambulatoryjnych.

- Taka sytuacja stanowi nie tylko utrudnienie dla pacjentów, ale prowadzi też do fałszywych jednodniowych hospitalizacji, będących faktycznie wyłudzeniem środków NFZ - mówi Monika Ziętek, prezentując w tej sprawie stanowisko Stowarzyszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH