Powstaje program eliminacji epidemii WZW C w Polsce

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   29-07-2015, 09:23

Powstaje program eliminacji epidemii WZW C w Polsce Powstaje program, który ma wyeliminować WZW C w Polsce

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z krajowym konsultantem ds. chorób zakaźnych dr. hab. Andrzejem Horbanem opracowują, w oparciu o nowy program lekowy, plan, który pozwoli wyeliminować epidemię wirusowego zapalania wątroby typu C (WZW C) w Polsce. 

Poinformowano o tym w Warszawie na konferencji prasowej, która odbyła się z okazji przypadającego 28 lipca Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby. 

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przypomniał, że od 1 lipca obowiązuje w Polsce nowy program lekowy, w ramach którego chorym na WZW C finansowana ma być nowoczesna terapia o bardzo wysokiej, niemal 100 proc. skuteczności i bardzo dobrym profilu bezpieczeństwa. 

Zdaniem wiceministra dzięki temu można zacząć myśleć o całkowitym zwalczeniu wirusa HCV w Polsce: - Taki program opracowujemy razem z prof. Horbanem. Jego celem będzie identyfikacja wszystkich osób, które są chore na WZW C oraz szybkie włączanie u nich skutecznej terapii. 

- Planujemy, trochę nieskromnie, że być może w perspektywie 15-20 lat uda nam się w ogóle wyeliminować problem HCV w Polsce. To jest cel ambitny, ale dający się osiągnąć przy tych technologiach, które są dostępne i wzrastającym poziomie nakładów na leczenie - dodał Radziewicz-Winnicki. 

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego ocenił, że mogłoby do tego dojść, gdyby - zgodnie z wyliczeniami podanymi w raporcie Instytutu Ochrony Zdrowia z 2015 r. - liczba osób diagnozowanych co roku z WZW C wzrosła do ok. 15 tys. (czyli mniej więcej pięciokrotnie w porównaniu ze stanem obecnym), podobnie liczba leczonych chorych na WZW C powinna zwiększyć się do 15 tys. w roku (aktualnie jest to ok. 3,5 tys. chorych).

- Dzięki wdrożeniu nowego programu lekowego mamy szansę do 2030 r. zredukować liczbę zakażonych HCV o niemal 30 proc. To też jest sukces, ale naszym celem jest scenariusz eliminacji zakażeń - tłumaczył specjalista. 

Prof. Waldemar Halota, prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV przypomniał, że w Polsce ok. 230 tys. osób jest przewlekle zakażonych HCV i wymaga leczenia. Jednak zaledwie u ponad 30 tys. osób choroba została zdiagnozowana. 

Ekspert zaznaczył, że do ponad 80 proc. zakażeń HCV doszło w placówkach służby zdrowia, w niemal 20 proc. przypadków podczas dożylnego stosowania narkotyków lub podczas zabiegów upiększających (np. wykonywanie tatuaży), w 1 proc. przypadków wirus został przekazany przez ciężarną matkę na dziecko, a w 1 proc. do infekcji doszło podczas stosunku seksualnego. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH