Prawo sprzeciwu sumienia również dla farmaceutów?

POLITYKA LEKOWA

Autor: KAI/ŁS   19-11-2014, 12:25

Prawo sprzeciwu sumienia zagwarantowane jest pracownikom służby zdrowia, a kwestią otwartą jest pytanie na ile powinno być rozciągane na inne grupy społeczne – np. farmaceutów, którzy sprzedają w aptece np. środki wczesnoporonne – zastanawia się ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Ks. Piotr Mazurkiewicz, politolog i były sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnot Europejskich, o sumieniu mówił w trakcie katechezy „Sumienie w życiu prywatnym i publicznym”.

Autor poruszył m.in. kwestię korzystania z prawa do sprzeciwu sumienia. Jego zdaniem powinno ono być wpisane w system prawny, a w praworządnym państwie człowiek nie powinien być karany za jego stosowanie.

- Prawo sprzeciwu sumienia zagwarantowane jest pracownikom służby zdrowia, a kwestią otwartą jest pytanie na ile powinno być rozciągane na inne grupy społeczne – np. farmaceutów, którzy sprzedają w aptece np. środki wczesnoporonne - mówił. 

Ks. prof. Mazurkiewicz zapewnił, że Kościół podchodzi w sposób poważny do zagadnienia sprzeciwu sumienia, a prawo to przysługuje każdemu katolikowi w Kościele.

Prelegent mówił też o tym, że w życiu chrześcijanina nie może być dwóch równoległych nurtów. - Etyka i wiara to nie jest dorożka, do której się wsiada i wysiada, ale obejmuje nas całych, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy – w sferze prywatnej czy publicznej – przekeonywał.

Więcej: ekai.pl

Przypomnijmy, że w opinii Głównego Inspektora Farmaceutycznego, obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości ograniczenia asortymentu oferowanego w aptece w odniesieniu do produktów leczniczych.
Przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne nie przewidują więc możliwości ograniczenia asortymentu oferowanego w aptece w odniesieniu do produktów leczniczych, również ze względu na tzw. "klauzulę sumienia".  Jedyne dopuszczalne ograniczenie dotyczy środków odurzających grupy I-N i substancji psychotropowych grupy II-P, ale może ono nastąpić tylko za zgodną wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego 

Czytaj także:

GIF o klauzuli sumienia farmaceutów

Farmaceuci nie będą nadużywać klauzuli sumienia

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH