PRLR: należy wrócić do procedowania nowelizacji prawa farmaceutycznego

POLITYKA LEKOWA

Autor: PRLR/rynekaptek.pl   10-02-2017, 14:48

PRLR: należy wrócić do procedowania nowelizacji prawa farmaceutycznego PRLR uważa, że powinne być przyznane farmaceutom wyłączne prawo do większościowego udziału w aptekach

Polska Rada Leku Roślinnego zwróciła się do organów i instytucji odpowiedzialnych za rynek apteczny z apelem o skuteczne działania, które doprowadzą do sformułowania polityki lekowej państwa i uchwalenia przez Sejm nowelizacji prawa farmaceutycznego.

PRLR w związku z odrzuceniem w dniu 25 stycznia 2017 r. przez Sejmową Komisję Nadzwyczajną ds. Deregulacji poselskiego projektu nowelizacji Prawa Farmaceutycznego, zwraca się z prośbą do organów państwa o ponowne rozpatrzenie możliwości procedowania ww. nowelizacji.

Jak wskazuje Rada, w wieloletniego monitoringu rynku aptecznego wynika wniosek, że nieprawidłowości i zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów występują głównie jako skutek bezkarnego nieprzestrzegania Prawa Farmaceutycznego i Ustawy o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia.

Zdaniem PRLR, w celu zapewnienia przestrzegania prawa i dobrych praktyk związanych z rynkiem farmaceutycznym konieczna jest nowelizacja regulacji formalnoprawnych oraz przeprowadzenie efektywnych, skutecznych działań korygujących i profilaktycznych w instytucjach odpowiedzialnych za nadzór, kontrolę i egzekwowanie prawa.

Rada uważa za istotne przyznanie farmaceutom wyłącznego prawa do większościowego udziału w aptekach, egzekwowanie limitu 1% aptek sieciowych, uregulowanie sprzedaży suplementów diety.

Celem jest także rozszerzenie zakazu reklamy aptek i leków o zakaz reklamy leków OTC i suplementów diety, wycofanie leków ze sprzedaży poza aptecznej, reorganizacja pracy komisji ds. pogranicza, jak również przywrócenie w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych listy surowców mogących wchodzić w skład leków lub suplementów diety.

PRLR argumentuje, że odpowiednia polityka lekowa państwa oraz prawo farmaceutyczne zapewnią stabilny rozwój krajowego rynku produktów leczniczych, przyczynią się do wzrostu konkurencyjności eksportu polskich leków, wzmocnią rodzinne apteki oraz przywrócą aptekom właściwą rolę w zaopatrzeniu farmaceutycznym.

Farmaceuci z kolei – w poczuciu odpowiedzialności za jakość, skuteczność i bezpieczeństwo – będą etycznie prowadzić opiekę farmaceutyczną jako profesjonalni partnerzy lekarzy i pielęgniarek oraz doradcy pacjenta, który ma konstytucyjne prawo do właściwej opieki zdrowotnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH