Producent cerezyme gwarantuje niezbędne dostawy leku do Polski

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   11-10-2010, 11:03

Producent cerezyme gwarantuje niezbędne dostawy leku do Polski

Zarząd firmy Genzyme zadeklarował, że rynek polski został potraktowany jako „globalny priorytet” w dostępności do leku cerezyme, stosowanego w leczeniu choroby Gaucher‘a.

Taki komunikat został przedstawiony podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia dotyczącego problemu ograniczonej dostępności do leku, podawanego w ramach programu zdrowotnego.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele resortu zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Zespołu Koordynującego ds. Chorób Ultrarzadkich i świadczeniodawców (Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie).

Producent leku zadeklarował, iż w najbliższym czasie zapewni zwiększone dostawy preparatu do Polski. Dotychczasowa ograniczona dostępność leku wynikała z problemów, jakie miał producent z utrzymaniem jakości leku. Ta nadzwyczajna sytuacja zmusiła wszystkie państwa na świecie do leczenia pacjentów preparatem Cerezyme w zmniejszonych dawkach.

Tematem spotkania były też wystąpienia oddziałów NFZ do świadczeniodawców realizujących program zdrowotny „Leczenie choroby Gaucher’a”.

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnili, że wspomniane pisma to standardowa korespondencja, która ma celu wyjaśnienie rozbieżności w rozliczeniu programu zdrowotnego.

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem rozwiązania prawnego, które zagwarantuje świadczeniodawcom zwrot kosztów za dotychczasowe leczenie na zasadach innych niż zapisane w programie terapeutycznym.

Więcej: www.mz.gov.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH