Program 75+: więcej głosów za niż przeciw?

POLITYKA LEKOWA

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   12-12-2017, 10:11

Program 75+: więcej głosów za niż przeciw? Eksperci oceniają program bezpłatnych leków dla seniorów (Fot. Archiwum)

O ile początkowo na liście 75+ dominowały leki o odpłatności 30 procent i 50 procent, to teraz pojawiają się na niej te z odpłatnością ryczałtową. To bardzo dobry kierunek - uważa wiceprezes NRA, Małgorzata Pietrzak.

Pierwsze 14 miesięcy funkcjonowania programu 75+ to prawie 2,3 mln seniorów, którzy zrealizowali ponad 19 mln recept z uprawnieniem „S” na prawie 49 mln opakowań bezpłatnych leków. Portal Gazety Lekarskiej poprosił ekspertów o wyrażenie opinii o programie.

Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich, wskazuje, że po wprowadzeniu listy 75+ część najstarszych pacjentów, którzy dotychczas nie wykupywali leków z przyczyn ekonomicznych, teraz pojawia się w aptece.

Z kolei Małgorzata Pietrzak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, przypomina, że przez pierwsze tygodnie obowiązywania programu 75+ pacjenci mieli rozbudzone oczekiwania i niektórzy głośno wyrażali swoje rozczarowanie.

Wiceprezes NRA zwraca uwagę, że o ile początkowo na liście 75+ dominowały leki o odpłatności 30 proc. i 50 proc., teraz pojawiają się na niej te z odpłatnością ryczałtową.

- To bardzo dobry kierunek. Osoby w wieku 75+ mają coraz więcej leków dostępnych bezpłatnie, a coraz większa liczba osób realizujących recepty senioralne jest zadowolona – ocenia.

Dodaje, że wielu pacjentów ucieszyło się zwłaszcza z obecności w wykazie insuliny.

To, że program 75+ wciąż budzi kontrowersje, dziwi prof. dr. hab. Bolesława Samolińskiego, kierownika Zakładu Alergologii CSK WUM, bo seniorzy są i będą grupą zwiększającą się liczebnie, a w istotny sposób korzystającą z leczenia farmakologicznego. Profesor program popiera i postulował wprowadzenie tego typu rozwiązania kilka lat wcześniej, zanim wprowadził je w życie minister Radziwiłł.

Więcej: http://gazetalekarska.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH