Program leczenia raka jelita grubego coraz bliżej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   01-08-2011, 06:23

Program leczenia raka jelita grubego coraz bliżej

Do połowy sierpnia br. Agencja Oceny Technologii Medycznych wyda rekomendacje w sprawie terapii stosowanych w leczeniu raka jelita grubego. Na program pacjenci czekają od lat.

Agencja otrzymała z Ministerstwa Zdrowia pilne zlecenie ze wskazanym terminem jego wydania. Zlecenia dotyczą:

- zakwalifikowania świadczenia "leczenie raka jelita grubego przy wykorzystaniu substancji czynnej bewacyzumab" w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego, jako świadczenia gwarantowanego,

- zakwalifikowania świadczenia „leczenie raka jelita grubego przy wykorzystaniu substancji czynnej panitumumab"

- zmiany sposobu finansowania świadczenia opieki zdrowotnej "leczenie raka jelita grubego przy wykorzystaniu substancji czynnej cetuksymab" ze sposobu finansowania w ramach katalogu substancji czynnych stosowanych w chemioterapii na finansowanie w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego.

Ponowna ocena
- Każda z tych substancji była już oceniana w AOTM, ale obecny projekt programu zmienia populację, w związku z tym nasze poprzednie analizy trzeba koniecznie zaktualizować - wyjaśnia Wojciech Matusewicz, prezes AOTM.

Przyznaje, że jest to ogromna praca, bo właściwie niektóre czynności (wyszukiwania, zebranie informacji, danych itp.) trzeba wykonać od nowa. - Zwykle przy ocenie świadczeń prosimy podmioty odpowiedzialne o przesłanie aktualnych analiz farmakoekonomicznych. To znacznie przyspiesza i ułatwia pracę, ale w niektórych przypadkach, gdy takich analiz firma nie ma, próbujemy pozyskać dane z innych źródeł.

Wszystkie wymienione leki uzyskały już pozytywne rekomendacje, część z nich warunkowe: dla Erbituxu usunięcie z wykazu substancji czynnych stosowanych w chemioterapii i przesunięcie do programu zdrowotnego i dla Vectibixu pod warunkiem określenia zasad oznaczania mutacji genu KRAS, określenia ośrodków kompetentnych  do wykonania badań stanu genu KRAS oraz etapu w procesie diagnostyczno-terapeutycznym wykonywania tych badań.

Schemat programu

- W międzyczasie być może pojawiły się nowe doniesienia naukowe i teraz należy ocenić nie każdy lek z osobna, ale program terapeutyczny w całości. Ważne jest bowiem, że choć do każdej substancji będzie osobna rekomendacja i stanowisko, badamy cały program jednocześnie - dodaje prezes Matusewicz.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH