Program leczenia raka nerki: tak dla sorafenibu, nie dla pazopanibu

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTM/rynekaptek.pl   06-07-2011, 09:05

Program leczenia raka nerki: tak dla sorafenibu, nie dla pazopanibu

Prezes AOTM nie rekomenduje zakwalifikowania świadczenia opieki zdrowotnej Leczenie raka nerki przy wykorzystaniu substancji czynnej pazopanib jako świadczenia gwarantowanego realizowanego w ramach programu zdrowotnego.

W uzasadnieniu rekomendacji prezes Agencji przychyla się do stanowiska Rady Konsultacyjnej, iż nie udowodniono skuteczności leczenia pacjentów z rakiem nerkowokomórkowym pazopanibem w I linii w porównaniu do sunitynibu. Nie wykazano również, że pazopanib wpływa na wydłużenie życia pacjentów, u których stosowano wcześniej cytokiny. Jakość życia pacjentów nie poprawiła siępomimo wydłużenia przeżycia bez progresji.

Obecnie trwają badania porównujące bezpośrednio skuteczność pazopanibu oraz sunitynibu, dlatego wnioski z oceny przedmiotowego świadczenia mogą ulec zmianie.

Prezes Agencji rekomenduje zakwalifikowanie świadczenia opieki zdrowotnej „Leczenie raka nerki przy wykorzystaniu substancji czynnej sorafenib” jako świadczenia gwarantowanego z zakresu
terapeutycznych programów zdrowotnych w II linii leczenia chorych z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym, u których nie powiodła się wcześniejsza immunoterapia z zastosowaniem cytokin lub przeciwwskazaniem do dalszego ich stosowania.

Zgodnie ze stanowiskiem z dnia 14 grudnia 2009 roku sorafenib został uznany za lek o udowodnionej skuteczności, natomiast jego koszt był za wysoki w stosunku do efektywności klinicznej.


Akceptowalny poziom kosztów uzyskania korzyści zdrowotnej może być uzyskany dzięki obecnej
propozycji podmiotu odpowiedzialnego w zakresie ceny i strategii podziału kosztów.

Więcej: http://www.aotm.gov.pl/index.php?id=141

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH