Programy lekowe: eksperci o zaletach i zaniedbaniach

POLITYKA LEKOWA

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   14-03-2018, 08:01

Programy lekowe: eksperci o zaletach i zaniedbaniach Podczas sesji dyskutowano o programach lekowych na przykładach wybranych dziedzin medycyny i jednostek chorobowych (Fot. Archiwum

NFZ dokłada starań, aby wspierać te technologie lekowe, które dają efektywne leczenie. Celem jest włączenie w programy jak największej liczby pacjentów i skrócenie czasu oczekiwania na terapię - zapewnia Iwona Kasprzak, dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami NFZ.

Podczas sesji „Programy lekowe” zorganizowanej w ramach trzeciej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8 marca) poddano ocenie obecnie funkcjonujące programy lekowe w Polsce na przykładach wybranych dziedzin medycyny i jednostek chorobowych.

Skutki, jakie powodują sztywne procedury
Z punktu widzenia onkologa dr hab. Pawła Krawczyka z Pracowni Immunologii i Genetyki, Katedry i Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie problem jest przesuwanie w czasie diagnostyki, co spowodowane jest tym, że niektóre ośrodki nie prowadzą programu lekowego, nie mają więc motywacji do tego, aby wykonywać badania genetyczne lub inne, które kwalifikują pacjenta do tego programu.

Specjalista uważa, że przesuwanie diagnostyki z ośrodka do ośrodka bardzo wydłuża czas rozpoznania choroby. Często dochodzi do sytuacji, w której jest już za późno na włączenie ciężko chorego pacjenta do programu lekowego.

Kolejnym problem jest kwestia konkurencyjności programów lekowych z badaniami klinicznymi. - Badania kliniczne w obliczu dostępności pacjentów do programów lekowych są niezbędne. Wielu chorych na nowotwory nie może być leczonych lekami innowacyjnymi, gdyż nie są refundowane. To badania kliniczne uzupełniają tę lukę, których nie uzupełniają programy lekowe – powiedział dr Krawczyk.

Onkolog postuluje utworzenie specjalnej ścieżki, która umożliwiłaby stosowanie programu lekowego w sytuacjach nietypowych –takich, w których istnieje pewność, że pacjent uzyska korzyść z leczenia, jednak z powodu sztywnych zapisów programu, takie leczenie nie może mu zostać przyznane.

Przykładem "opornych" procedur jest pacjentka z rakiem płuca z predyspozycją genetyczną do leczenia ukierunkowanego molekularnie.

- Warunkiem przystąpienia pacjenta do programu są wydolne nerki, jednak pacjentka, o której mowa, była chorą dializowaną od wielu lat. Wiedzieliśmy, że odniosłaby korzyść z programu, jednak czas działał na niekorzyść; za chwilę choroba miała ulec progresji i nie byłoby możliwości zastosowania żadnego leczenia. W tym przypadku, z powodu braku wydolności nerek, program lekowy uniemożliwił zastosowanie tego właściwego leczenia – powiedział specjalista.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH