Programy lekowe w onkologii

POLITYKA LEKOWA

Autor: MM/rynekaptek.pl   09-03-2018, 09:28

Programy lekowe w onkologii Wielu chorych na nowotwory nie może być leczonych lekami innowacyjnymi, gdyż nie są refundowane (fot. archiwum)

W przypadku rozpoznania nowotworu decyzję odnośnie leczenia i wyboru leków musimy podejmować bardzo szybko. Przesuwanie diagnostyki z ośrodka do ośrodka znacznie wydłuża czas rozpoznania choroby. Często jest już za późno na zakwalifikowanie pacjenta do programu lekowego - dr hab. Paweł Krawczyk podczas trzeciej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8 marca).

- Ośrodki onkologiczne, które diagnozują pacjenta, muszą tę diagnozę przeprowadzić do samego końca, czyli zlecić szereg badań, na podstawie których pacjent zostaje zakwalifikowany do danego programu lekowego – tłumaczył dr hab. Paweł Krawczyk z Pracowni Immunologii i Genetyki, Katedry i Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wskazał, że w sytuacji, gdy dany ośrodek nie prowadzi programu lekowego, praktycznie nie ma żadnej motywacji do tego, aby wykonywać badania genetyczne lub inne, które kwalifikują pacjenta do tego programu.

- Przykładowo ośrodek gastrologiczny bada pacjenta i "wypuszcza" go bez ostatecznej diagnozy. Następnie ten pacjent trafia do ośrodka onkologicznego, gdzie zostaje właściwie zdiagnozowany. Tyle, że problem w onkologii polega na szybkości - w przypadku rozpoznania nowotworu decyzję odnośnie leczenia i wyboru leków musimy podejmować bardzo szybko – przyznał specjalista.

Uważa, że przesuwanie diagnostyki z ośrodka do ośrodka bardzo wydłuża czas rozpoznania choroby. Nie jest to dobre zwłaszcza, gdy pacjent onkologiczny znajduje się stanie mocno zaawansowanym i nie można zastosować w jego przypadku programu lekowego.

Specjalista wskazał na kolejny problem programów lekowych w onkologii. Chodzi o kwestię ich konkurencyjność z badaniami klinicznymi.

- Badania kliniczne w obliczu dostępności pacjentów do programów lekowych są niezbędne. Wielu chorych na nowotwory nie może być leczonych lekami innowacyjnymi, gdyż nie są refundowane. To badania kliniczne uzupełniają tę lukę, których nie uzupełniają programy lekowe – powiedział dr Krawczyk.

Podkreślił, że program lekowy jest tak skonstruowany, że pacjent musi na niego czekać - najpierw odbywa I linię chemioterapii, następnie w II linii otrzymuje lek ukierunkowany molekularnie w ramach programu lekowego.

- Jeżeli pacjent uda się do ośrodka klinicznego, gdzie toczy się badanie kliniczne, to chętnie skorzysta z tego badania, ale już w momencie progresji choroby, zamknie sobie drogę do programu lekowego. Nie mamy niestety możliwości sensownego zaplanowania sekwencyjnego leczenia w Polsce w ramach programu lekowego – zauważył.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH