Programy terapeutyczne a programy lekowe


POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-09-2011, 11:46

Osoby zakwalifikowane do programów terapeutycznych, po wejściu w życie 1 stycznia ustawy refundacyjnej, będą kontynuować leczenie zgodnie z dotychczasowymi przepisami - zapisano w projekcie rozporządzenia MZ.

1 stycznia wchodzą w życie przepisy ustawy refundacyjnej, która m.in. zakłada, że minister zdrowia nie będzie w drodze rozporządzeń określał wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu terapeutycznych programów zdrowotnych. Świadczenia gwarantowane z tego zakresu w ramach tzw. programów lekowych mają być dostępne dla pacjentów na podstawie decyzji refundacyjnej. Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w MZ Artur Fałek powiedział PAP, że zmiana dotyczy sposobu podejmowania decyzji refundacyjnej, a nie pacjentów. Podkreślił, że nadal będą oni mieli dostęp do leków. 

- Zakres leków dostępnych w ramach programów zostanie przeniesiony na przyszły rok. Są przepisy przejściowe także wobec chemioterapii niestandardowej - będzie ona kontynuowana w przypadku osób, które ją rozpoczęły.Zaznaczył, że zasadniczo zmiana dotyczy przemysłu farmaceutycznego: - Do tej pory o program wnioskowali konsultanci, natomiast zgodnie z nowymi przepisami firma będzie wnioskowała o objęcie refundacją, a to, czy to będzie refundacja w aptekach czy w ramach programu - to rzecz wtórna.Jednak mec. Paulina Kieszkowska-Knapik z kancelarii Baker McKenzie oceniła, że projekt rozporządzenia koszykowego, który zakłada, iż programy terapeutyczne przestaną istnieć, a zostaną zastąpione programami lekowymi, będzie trudny do wprowadzenia bez wyrwy w terapii pacjentów:- Do 1 stycznia zostało mało czasu, a nie rozpoczęły się jeszcze nawet negocjacje z producentami leków. Nie powstała jeszcze negocjująca Komisja Ekonomiczna.

Powiedziała, że nie wiadomo, jak dotychczasowe programy terapeutyczne, które zawierały szczegółowe opisy i wytyczne, zostaną przełożone na pojedyncze decyzje dotyczące leków.

Dodała, że ich wzajemną relację dotychczas oceniała Agencja Oceny Technologii Medycznych, która nie została włączona w ocenę przekształceń starych programów w nowe. 

- Firmy wielokrotnie zadawały pytania, jak ma wyglądać relacja obecnych programów do nowych. Nigdy nie padła na to zdecydowana odpowiedź - powiedziała mec. Kieszkowska-Knapik. 


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH