Projekt: etopozyd w postaci soli będzie można sprowadzać do Polski

POLITYKA LEKOWA

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   30-06-2015, 09:06

Projekt: etopozyd w postaci soli będzie można sprowadzać do Polski Leki sprowadzane w celu ratowania życia

Projekt nowelizowanego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego poszerza o nowe substancje wykaz leków sprowadzanych do Polski w celu ratowania życia i zdrowia pacjentów.

Chodzi o substancje stosowane w leczeniu nowotworów. Trzy z nich są już refundowane, ale w innej postaci. Czwarta będzie miała poszerzone wskazania do zastosowania - informuje DGP.

Resort proponuje m.in., aby importem objąć etopozyd, ale w postaci soli, który nie jest dostępny w Polsce. Leki zawierające tę substancję od kwietnia znajdują się na liście produktów refundowanych przez NFZ w katalogu chemioterapii.

Refundacja dotyczy tylko substancji w czystej formie, która jest trudno rozpuszczalna w wodzie. Tymczasem u części osób przyjmujących ten lek występują ciężkie reakcje nadwrażliwości, uniemożliwiające kontynuację leczenia. Substancja, która zostanie objęta importem, jest łatwo rozpuszczalną solą. Jej zastosowanie zmniejsza częstość reakcji alergicznych.

Zgodnie z projektem poszerzony zostanie także zakres zastosowania melfalanu. Będzie on dostępny także dla chorych na raka siatkówki.

Więcej: http://www.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH