Projekt listy refundacyjnej bez innowacji w SM

POLITYKA LEKOWA

Autor: RZ/ rynekaptek.pl   20-08-2015, 14:18

Projekt listy refundacyjnej bez innowacji w SM Chorzy informują: w projekcie znowelizowanej listy refundacyjnej nie ma żadnego leku najnowszej generacji

W środę (19 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy refundacyjnej. - Wbrew oczekiwaniom środowiska medycznego oraz pacjentów, w projekcie nie ma żadnego leku najnowszej generacji w terapii stwardnienia rozsianego (SM) - komentuje Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Decyzja Ministerstwa Zdrowia jest dla środowiska pacjentów z SM niepojęta. W naszym odczuciu większa oferta możliwości terapeutycznych daje lekarzom i pacjentom możliwość zastosowania najlepszej terapii dla indywidualnego chorego, dobranej do jego potrzeb, tolerancji organizmu i chorób towarzyszących.

Niezrozumiałym jest, dlaczego polscy pacjenci są wciąż leczeni jedynie tradycyjnymi terapiami i nie mogą korzystać z postępu naukowego w postaci nowych leków będących już standardem w Unii Europejskiej.

Pacjenci z SM czują się dyskryminowani w stosunku do innych obywateli Unii oraz tracą nadzieję na poprawę zdrowia i jakości życia. 

Wydaje się, że decydenci w naszym kraju zapomnieli, że ich decyzje to nie tylko decyzje biznesowe, ale przede wszystkim stanowiące o ludzkim życiu. Od dawna ze smutkiem zauważamy, że człowiek w tej machinie decyzyjnej przestał się liczyć.

Biorąc pod uwagę fakt, że Polska zalicza się do krajów o wysokim ryzyku występowania stwardnienia rozsianego, a 
największa zachorowalność dotyczy osób młodych, wsparcie pacjentów z SM powinno stać się jednym z głównych priorytetów w polityce zdrowotnej Polski. Ograniczanie wydatków nie powinno być jedyną wytyczną polityki lekowej.

Dzięki nowym lekom pacjenci z SM dłużej zachowują sprawność. Dlatego refundacja tych terapii jest opłacalna, także dla społeczeństwa. Kraje UE przeznaczają na wsparcie osób z SM coraz więcej środków, zdając sobie sprawę, że w skali społecznej przynosi to ogromne oszczędności.

Wydane bowiem na terapię i rehabilitację środki finansowe wracają w postaci podatków, które płacą nadal aktywni zawodowo i społecznie pacjenci z SM.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH