Projekt listy S będzie "około 1 sierpnia"

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-06-2016, 08:22

Projekt listy S będzie "około 1 sierpnia"

Prace nad stworzeniem wykazu bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia trwają; na początku sierpnia będzie on znany - zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Nie mogę podać dokładnej daty ale myślę, że około 1 sierpnia projekt listy powinien się pojawić; wejdzie ona w życie z dniem 1 września - powiedział minister.

W niedzielę, 12 czerwca, w życie weszła ustawa wprowadzająca darmowe leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Przewiduje ona, że osoby w tym wieku, bez względu na status materialny będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia - tzw. liście "S". Pierwsza lista ma obowiązywać od września.

- Leki dla seniorów należą się z racji wieku, nie ma żadnych innych kryteriów, jeśli chodzi o pacjenta - przypominał w poniedziałek ( 3 czerwca) minister. W wykazie "S" mają znaleźć się w szczególności leki związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

- To będą leki, które są już na liście leków refundowanych, czyli leki, co do których skuteczności, bezpieczeństwa nie ma żadnych wątpliwości; są to również leki, które przeszły kryterium efektywności kosztowej - podkreślił Radziwiłł.

Dodał, że jednym z kryteriów wyboru leków z listy refundowanej do wykazu "S" jest przeznaczenie ich dla osób w wieku podeszłym; ma to ograniczać ryzyko nadużyć.

Minister poinformował, że prace nad wykazem już trwają, ale na obecnym etapie nie chciał mówić o szczegółach.

- Będziemy starać się wybierać leki, nie te najtańsze, bo te nie są problemem dla przytłaczającej większości chorych; będziemy starać się wybierać z listy leków refundowanych takie, które są z jednej strony przypisane do starości, a z drugiej strony są nieco droższe i stosowane w chorobach przewlekłych, więc są rzeczywistym obciążeniem - stwierdził.

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu - dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE