Projekt o darmowych lekach w przyszłym tygodniu w Sejmie

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   03-03-2016, 12:41

Projekt o darmowych lekach w przyszłym tygodniu w Sejmie Projekt dot. darmowych leków dla seniorów trafi pod obrady komisji sejmowych

W środę, 9 marca, planowane jest pierwsze czytanie rządowego projektu zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 261). Nowelizacja wprowadza program 75+.

Czytanie projektu planowane jest na godz. 12.30, podczas posiedzenia komisji zdrowia i polityki senioralnej.

Projekt zakłada realizację wprowadzenia bezpłatnych leków dla pacjentów, którzy ukończyli 75 rok życia.

Jak mówi uzasadnienie do projektu, nowelizacja "ma także na celu lepszą realizację art. 68 ust. 3 Konstytucji RP, który nakłada na władze publiczne szczególny obowiązek zapewnienia opieki zdrowotnej m.in. osobom niepełnosprawnym oraz osobom w podeszłym wieku".

Osoby po ukończeniu 75 lat, jako tych, którym należy się szczególna opieka, ustawodawca wskazał już w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114, z późn. zm.), przyznając tym osobom prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, bez potrzeby wykazywania innych przesłanek, poza wiekiem. Podobnie jak w przypadku ww. ustawy przedmiotowy projekt nie przewiduje dodatkowych kryteriów przyznania uprawnienia do bezpłatnych leków po stronie pacjentów.

Sposób i tryb dofinansowania z budżetu państwa różnicy między limitem a ceną detaliczną uregulowane zostaną w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia.

Finansowanie odbywać się będzie w ten sposób, że w pierwszej kolejności finansowanie odbywać się będzie przez Fundusz w ramach limitu finansowania ze środków publicznych, a następnie dokonywane będzie dofinansowanie ze środków budżetu państwa, z części pozostającej w dyspozycji Ministra Zdrowia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH