Przed sądem domagają się refundacji i wygrywają

POLITYKA LEKOWA

Autor: forsal.pl/ rynekaptek.pl   25-03-2015, 14:08

Przed sądem domagają się refundacji i wygrywają

W ostatnich dwóch latach Ministerstwo Zdrowia przegrało 11 spraw, które dotyczyły refundacji drogich leków ratujących życie sprowadzanych z zagranicy i niedostępnych w Polsce. Cztery kolejne czekają na rozstrzygnięcie.

Resort zdrowia może takie leki sprowadzać. Jednak później niechętnie je finansuje. Ze statystyk wynika, że na taki krok decyduje się jedynie w jednym przypadku na cztery ze wszystkich zgód na import. Krytycy przekonują, że urzędnicy interpretują zapisy na niekorzyść pacjentów.

Niedawno wojewódzki sąd administracyjny (WSA) orzekł na korzyść rodziców, których dziecko cierpi na rzadką chorobę. W Polsce choruje na nią dziesięciu pacjentów.

W Europie istnieje lek stosowany w tym schorzeniu. Ministerstwo Zdrowia zgodziło się go sprowadzać, ale nie wydało zgody, by za niego płacić. Po negatywnej decyzji w sprawie finansowania rodzice skierowali sprawę do WSA. I wygrali: sąd uchylił odmowną decyzję Ministerstwa Zdrowia, wskazując, że byli chorzy, którym taki lek sfinansowano.

Resort twierdził, że płaci tylko za leki, które nie są dopuszczone do obrotu w Polsce. Tymczasem, jeśli lek jest dopuszczony w UE, teoretycznie takie dopuszczenie obejmuje również rynek polski. Choć fizycznie go w aptekach nie ma, bowiem producenci z różnych względów (np. finansowych ciężarów związanych z „wyposażeniem produktu w polskie opakowania i ulotkę”) mogą go do Polski nie wprowadzać.

Zdaniem sądu minister powinien w takiej sytuacji wykazać się aktywnością i sprawdzić, czy nie ma żadnych podstaw prawnych finansowania. Podstawą taką może być np. art. 40 ustawy o refundacji umożliwiający – również w przypadkach indywidualnych – refundację leku poza wskazaniami (off label).

Resort zdrowia uważa inaczej. W efekcie decyzje co do finansowania są często podejmowane niespójnie, co świadczy o tym, że nie ma jednoznacznej wykładni przepisów.

Więcej: http://forsal.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH