"Przepisy hamują tylko legalny wywóz leków, a nielegalny kwitnie"

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   29-03-2016, 13:07

"Przepisy hamują tylko legalny wywóz leków, a nielegalny kwitnie" MZ zapowiada zmiany w prawie farmaceutycznym

Do końca czerwca przedstawimy projekt jej dużej nowelizacji. Chcemy poprawić m.in. sytuację pacjentów z chorobami rzadkimi i ultrarzadkimi - zapowiada dr Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia.

Zaproponujemy podejście egalitarne do leków sierocych. Zamiast analizy ekonomicznej, chcemy wprowadzić uzasadnienie ceny. Będę proponował wyodrębnienie budżetu na finansowanie technologii sierocych. Jego wielkość, mam nadzieję, stanie się tematem konstruktywnej debaty politycznej - powiedział wiceminister w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Ulegną też zmianie zasady wydawania decyzji refundacyjnych. - Jeśli wiemy, że za pół roku pojawi się nowy lek, znacznie skuteczniejszy od używanych dzisiaj w grupie limitowej i wiemy, że jego cena będzie przystępna, to powinno się wydać decyzję na pół roku i po tym czasie przyjmować nowe wnioski refundacyjne od firm farmaceutycznych - mówi wiceszef resortu.

Zapowiada też wprowadzenie realnej poufności danych w ramach porozumień podziału ryzyka. Obecnie jest tak, że elementy dzielenia ryzyka powinny być objęte tajemnicą, jednak inny zapis każe prezesowi NFZ publikować w sprawozdaniach z refundacji dane, na podstawie których można obliczyć cenę efektywną leków refundowanych.

Padła też zapowiedź nowelizacji w tzw. ustawie antywywozowej. - Przepisy hamują tylko legalny wywóz leków, a nielegalny kwitnie. Musimy wdrożyć rozwiązania, które zahamują również nielegalny wywóz leków refundowanych - mówi dr Łanda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH