PTD: leczenie cukrzycy pomijane w planach refundacyjnych

POLITYKA LEKOWA

Autor: PTD/rynekaptek.pl   12-08-2011, 14:40

W związku z opublikowaniem nowej listy leków refundowanych, na której nie znajduje się żaden nowy lek stosowany w leczeniu cukrzycy, prof. Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wystosował list otwarty w tej sprawie do minister zdrowia Ewy Kopacz.


Według prof. Leszka Czupryniaka, pomijanie drugiej pod względem częstości występowania choroby przewlekłej w Polsce, w planach refundacji leków przez Ministerstwo Zdrowia, jest racjonalnie niewytłumaczalne.

Rozwiązania, które proponuje Towarzystwo, zdaniem prezesa PTD, nie powodowałyby znacznego wzrostu wydatków na ochronę zdrowia, a przyniosłyby oszczędności w przyszłości, ponieważ optymalne leczenie przeciwhiperglikemiczne pozwala znacząco ograniczyć ogromne koszty związane z rozwojem i postępem przewlekłych powikłań cukrzycy.

Jak pisze prof. Czupryniak, w ubiegłym roku po raz kolejny ministerstwo podjęło decyzję o nierefundowaniu analogów długodziałających, w zamian proponując wprowadzenie programu terapeutycznego dla tej grupy leków. Program tej jednak do tej pory nie został wdrożony w życie.

Profesor dodaje, że od wielu miesięcy przestawia przytłaczające argumenty natury naukowej, klinicznej i finansowej za zwiększeniem dostępu chorych na cukrzycę typu 2 do leków inkretynowych. Leki te istnieją na rynku już od 4 lat, charakteryzują się wyjątkowo korzystnym profilem działania i podobnie jak analogi długodziałające uzyskały pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Towarzystwo dowodzi jednocześnie, że wprowadzenie tych leków na listy refundacyjne pozwoliłoby zmniejszyć wydatki NFZ na insulinoterapię i samokontrolę glikemii.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH