PTD o liście leków refundowanych: połowiczny sukces diabetyków

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   25-06-2012, 13:13

Długodziałające analogi insuliny nie będą refundowane ryczałtowo. Dla pacjentów z cukrzycą typu 1 – bo tylko tej grupie chorych Ministerstwo Zdrowia ułatwiło dostęp do tej terapii – oznacza to wydatek rzędu 70-90 zł za jedno opakowanie. Nie jest to sytuacja optymalna - ocenia prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

- W krajach UE długodziałające analogi insuliny są dostępne praktycznie bezpłatnie dla chorych z cukrzycą typu 1, a za niewielką dopłatą dla chorych na cukrzycę typu 2 . Ale ponieważ od ponad 10 lat żaden nowy lek na cukrzycę nie trafił na listę refundacyjną, cieszymy się i z takiej decyzji MZ. Jest jeszcze dużo do zrobienia, przede wszystkim w cukrzycy typu 2  - informuje prof. Czupryniak w komunikacie prasowym.

Prezes PTD przypomina, że na refundację czekają jeszcze leki z grupy inhibitorów DPP-4. – Leki inkretynowe, w tym inhibitory DPP-4, są dla chorych na cukrzycę typu 2 tym, czym długodziałające analogi insuliny dla osób z cukrzycą typu 1. Jedna grupa chorych otrzymała już łatwiejszy dostęp do skutecznej terapii, teraz czas na drugą.

- Wierzymy, że Ministerstwo Zdrowia właśnie zaczęło traktować problemy chorych na cukrzycę z należną uwagą i troską. Pacjentów z cukrzycą typu 2 są w Polsce ponad 2 mln – podkreśla prof. Czupryniak.

W związku z nieuwzględnianiem potrzeb terapeutycznych pacjentów z cukrzycą typu 2 w decyzjach refundacyjnych Ministerstwa Zdrowia, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Fundacja Watch Health Care wystosowały w połowie czerwca do MZ wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniach refundacyjnych wszystkich zarejestrowanych w Polsce leków z grupy inhibitorów DPP-4.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH