PTR pozytywnie ocenia nowy program lekowy

POLITYKA LEKOWA

Autor: PTF/rynekaptek.pl   18-01-2017, 14:26

PTR pozytywnie ocenia nowy program lekowy PTF z zadowoleniem przyjęło nowy program lekowy w leczeniu pacjentów z wczesną postacią ZZSK

Wprowadzony przez resort zdrowia nowy program lekowy dla chorych z zapalnymi chorobami reumatycznymi umożliwia kwalifikację do leczenia biologicznego pacjentów z wczesną postacią ZZSK zgodnie z aktualnymi rekomendacjami EULAR i ASAS – ocenia PTR.

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne z satysfakcją przyjmuje wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia nowego programu lekowego dla chorych z zapalnymi chorobami reumatycznymi - informuje PTR.

Od 1 stycznia 2017 r. w życie wszedł nowy program lekowy B.82 „Leczenie Certolizumabem Pegol pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK”.

PTR zwraca szczególną uwagę na pozytywne zapisy programu wychodzące naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i lekarzy, będące jednocześnie w zgodzie z aktualnymi rekomendacjami EULAR i ASAS dotyczące indywidualnego podejścia do pacjenta i pozwalające na uzyskanie jak największych efektów terapeutycznych leczenia biologicznego.

Jak wskazuje, program zakłada utrzymanie aktywnego leczenia u wszystkich pacjentów uzyskujących niską aktywność choroby przez okres 12-15 miesięcy, co daje szansę na utrwalenie efektu klinicznego.

Po tym okresie należy podjąć próbę odstawienia leku. W przypadku uzasadnionych klinicznie czasowych przerw w podawaniu leku biologicznego łączny czas leczenia ulega wydłużeniu o ten okres.

Zdaniem PTR, program wprowadza także bardzo korzystną dla pacjentów regulację mówiącą, że jeśli u chorego zaprzestano podawania leku z powodu uzyskania małej aktywności choroby i doszło u niego do nawrotu aktywnej choroby w okresie poniżej 12 tygodni, wtedy decyzja o długości leczenia, dawkowaniu i częstości podawania leku biologicznego po nawrocie i ponownym uzyskaniu niskiej aktywności choroby, należy do lekarza prowadzącego. 

Program umożliwia również lekarzowi prowadzącemu zwrócenie się do Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych o wyrażenie zgody na kontynuację leczenia w uzasadnionych sytuacjach klinicznych w przypadku nieuzyskania przez chorego małej aktywności choroby w określonym przez program czasie, szczególnie u pacjentów z wyjściową bardzo dużą aktywnością choroby i/lub występowaniem czynników złego rokowania.

PTR bardzo dobrze ocenia zapisy nowego programu i ma nadzieję, że także inne leki z grupy inhibitorów TNF alfa posiadające rejestrację do leczenia nieradiograficznej postaci SpA, będą mogły być refundowane w programie B.82.

Jednocześnie PTR stoi na stanowisku, że powyższe korzystne dla pacjentów regulacje powinny zostać wprowadzone do innych programów lekowych obejmujących leczeniem biologicznym chorych na RZS, MIZS, ZZSK i ŁZS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH