QuintilesIMS o marcowej liście leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: QuintilesIMS/ rynekaptek.pl   24-02-2017, 11:37

QuintilesIMS o marcowej liście leków refundowanych Firma analityczna ocenia marcowy wykaz leków refundowanych

Refundacją na rynku aptecznym zostały objęte leki złożone (produkty zawierające więcej niż jedną substancję czynną), stosowane u dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc - przypomina firma analizująca rynek farmaceutyczny.

Pacjenci powyżej 75 roku życia uzyskali bezpłatny dostęp do kolejnych 15 substancji czynnych, z których większość jest stosowana w leczeniu jaskry. W lecznictwie zamkniętym wprowadzono zmiany w opisach programów lekowych, w tym między innymi w programach reumatoidalnych. Poprzez dodanie nowych leków do dwóch programów związanych z leczeniem czerniaka możliwe będzie zastosowanie terapii skojarzonej.

Refundacja na rynku aptecznym
W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 60 produktów (wg kodów EAN).

Z wyjątkiem leków złożonych, stosowanych w leczeniu POChP dodane pozycje to substancje czynne, obecne już wcześniej w refundacji. Nowe leki złożone dostępne w połączeniach LAMA (długodziałający lek przeciwcholinergiczny) + LABA (długodziałający β2-mimetyk) zawierają następujące substancje czynne:
- umeclidinium bromide + vilanterol – pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu w Unii Europejskiej zostało przyznane w 2014 roku;
- glycopyrronium + indacaterol – pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu w Unii Europejskiej zostało przyznane w 2013 roku;
- tiotropium bromide + olodaterol – pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu w Polsce zostało wydane w 2016 roku; do końca 2016 roku lek ten nie był obecny w sprzedaży na rynku aptecznym.

Wprowadzone zmiany w zakresie dostępności leków złożonych w leczeniu podtrzymującym u pacjentów powyżej 18 roku życia z POChP są spójne z opublikowanymi w grudniu 2016 roku wytycznymi praktyki klinicznej GOLD 2017 (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease), które zawierają rekomendacje dla skojarzonego stosowania LAMA + LABA, jako podstawowego leczenia dla chorych z POChP (w grupach GOLD od B do D).

Wprowadzenie do refundacji leków zawierających dwie substancje czynne w jednym inhalatorze może poprawić stosowanie się pacjentów do leczenia, co z kolei wpłynie korzystnie na uzyskane efekty terapeutyczne i może zmniejszyć liczbę zaostrzeń. W efekcie, w długoterminowej perspektywie zmiana ta może przynieść redukcję kosztów pośrednich i oszczędności dla płatnika publicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH