"Na razie wygrywają ci, którzy chcą gonić króliczka"

POLITYKA LEKOWA

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   12-03-2017, 19:23

"Na razie wygrywają ci, którzy chcą gonić króliczka" Krzysztof Ładna podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

Dopóki będzie różnica między ceną urzędową w Polsce, a ceną w kraju, do którego ten lek trafia, dopóty będzie kwitł proceder wywozu. Chcemy złapać, czy gonić króliczka? – pyta wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

- Prace nad dokumentem dotyczącym polityki lekowej wewnątrz resoru zdrowia zakończyły się w listopadzie 2016 roku. W tej chwili dokument ten został przekazany do Ministerstwa Rozwoju. Konsultowany jest także z innymi resortami. Powinien zostać wkrótce opublikowany – powiedział wiceminister Krzysztof Łanda podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-10 marca br.).

„Pull i push
Ujawnił, że Ministerstwo Rozwoju zamierza opracować swój własny dokument pt.: „Strategia dla przemysłu farmaceutycznego w Polsce”. W zamyśle MR, oba te dokumenty - Ministerstwa Zdrowia i Rozwoju miałby być kompatybilne lub zintegrowane:

- W chwili obecnej postrzegamy tę strategię jako „pull” i „push”, czyli polityka lekowa zaproponowana przez ministerstwo zdrowia będzie ciągnęła zmiany na rynku leków, a MR przygotuje strategię „push”.

Zdaniem wiceministra Łandy, powinien zostać jednak stworzony jeden wspólny dokument polityki lekowej, uwzględniający strategię zarówno ministerstwa rozwoju, jak i resortu zdrowia.

Jak tłumaczył, dokument dotyczący polityki lekowej, jest złożony z dwóch części. Pierwsza jest ukierunkowana na zabezpieczenie pacjentów w leki skuteczne, bezpieczne i dobrej jakości. W tej części znajdują się zarówno zadania już zrealizowane (np. leki dla seniorów 75+), jak i te w trakcie prac.

- Kolejna inicjatywa ministerstwa, która znajduje się w tej części planu, to tzw. „fair pricing”. Chcielibyśmy, aby wspólnie z państwami Grupy Wyszehradzkiej, ale także z innymi krajami naszego regionu, wypracowany został wspólny tok negocjacji z firmami farmaceutycznymi. Razem będziemy mieli znacznie większą siłę negocjacyjną – zaznaczył.

Wiceminister poinformował przy okazji, że resort pracuje jednocześnie nad dokumentem „Polityka dla wyrobów medycznych”: - Z tego względu, że wyroby mają niski próg inwestycji, co za tym idzie, dochodzi do szybszego zwrotu z inwestycji oraz z uwagi na fakt, że są umieszczone w strategii odpowiedzialnego rozwoju ministra Mateusza Morawieckiego, zamierzamy duży nacisk położyć na te produkty.

„AdA" wpisuje się cele ministra zdrowia
Drugi rozdział polityki lekowej dotyczy sektora farmaceutycznego w Polsce. Jak przekonywał wiceminister, resorowi zależy na poprawie innowacyjności, co zakłada strategia Refundacyjnego Trybu Rozwojowego (RTR), wprowadzona do projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH