Rada Przejrzystości za refundacją calcitriolu

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTM/ rynekaptek.pl   27-03-2015, 08:17

Rada Przejrzystości za refundacją calcitriolu

Rada Przejrzystości uważa za zasadne wydawanie zgody na refundację leku Rocaltrol (calcitriolum), kapsułki á 0,5 μg oraz krople á1mg/ml.

Podmiot odpowiedzialny wnioskował o refundację we wskazaniach: niedoczynność przytarczyc, krzywica hipofosfatemiczna przy założeniu, ze wykorzystano u pacjenta dostępne alternatywne metody leczenia lub istnieją przeciwwskazania do prowadzenia terapii z użyciem takich metod.

W wyżej wymienionych stanach stosuje się preparaty witaminy D. W Polsce obecnie dostępne są cholekalcyferol oraz alfacalcidol. Wyjątkowo, w przypadkach opornych stosuje się Calcitriol (Rocaltrol), który jest najbardziej aktywną formą witaminy D.

Niedoczynność przytarczyc to rzadka choroba, ujawniająca się czasami po urodzeniu  polegająca na upośledzeniu czynności gruczołów przytarczycznych, w następstwie czego dochodzi do niedoboru PTH. Hormon ten bierze udział w regulacji poziomu wapnia we krwi i, wraz z witaminą D oraz kalcytoniną, odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie. Leczenie choroby jest przewlekłe, trudne (nie ma leczenia substytucyjnego; stąd stosowane jest leczenie oboczne, które nie w pełni zastępuje działanie PTH), trwa całe życie.

Wopinii wielu ekspertów, w tym Konsultanta Krajowego, aczkolwiek calcitriol jest wielokrotnie droższy odkomparatora, którym jest analog witaminy D alfacalcidol, to jednak powinien być dostępny szczególnie dla niemowląt i małych dzieci. Calcitriol w kroplach pozwala na skuteczne i precyzyjne dawkowanie. Grupa tych chorych dzieci nie jest wielka. Ogółem eksperci ocenili, że rocznie mogłoby podlegać leczeniu ok.kilkuset dzieci, przy20-30 nowych przypadkach rocznie. W ciągu ostatnich 3 lat wydano zaledwie 22 zgody na sprowadzenie Rocaltrolu w ramach importu docelowego. Nie odnaleziono rekomendacji i standardów postępowania w niedoczynności przytarczyc.

Krzywice hipofosfatemiczne to zespół bardzo rzadkich chorób uwarunkowanych genetycznie (ok 5 nowych pacjentów rocznie) i prowadzących do zwiększonej utraty fosforanów przez nerki. Patomechanizm chorób spowodowany jest nadmiarem fosfatonin (zaburzenie dotyczy bądź zmienionej cząsteczki FGF-23 bądź mutacji inaktywującej cząsteczki PHEX, która katabolizuje FGF-23). Wkonsekwencji, w organizmie występuje niedobór fosforu, którego następstwem są zaburzenia mineralizacji tkanki kostnej (krzywica). Ze względu na przebieg choroby charakteryzujący się występowaniem uszkodzenia nerek (o różnym nasileniu), calcitriol może być lepszym lekiem w porównaniu do innych preparatów witaminy D, takich jak alfacalcidol.

Więcej: http://www.aotm.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH