Raport: efekty decyzji w ochronie zdrowia są odroczone w czasie

POLITYKA LEKOWA

Autor: PEX PharmaSequence/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 08:36

Raport: efekty decyzji w ochronie zdrowia są odroczone w czasie Strategia wobec rynku leków musi godzić (na ile to możliwe) wiele celów polityki zdrowotnej i polityki społecznej (fot. archiwum)

Jednym z celów polityki zdrowotnej jest pogodzenie długiej perspektywy implementacji zmiany i wystąpienia jej efektów (właściwej dla zarządzania ochroną zdrowia) z krótką perspektywą – finansową i polityczną.

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała wytyczne w zakresie przygotowania krajowych polityk zdrowotnych. Stanowiły one bazę do dokumentów przygotowanych przez ponad sto państw o różnym stopniu zamożności.

"Nasz dokument zorganizowaliśmy wokół trzech osi wskazanych przez WHO – jakości i bezpieczeństwa farmakoterapii, racjonalnego użytku i równego dostępu. Równocześnie poszerzyliśmy zakres rozważań o dwa dodatkowe aspekty, specyficzne dla naszego kraju, ale zapewne też specyficzne dla czasów, w jakich żyjemy – kwestie priorytetów zdrowotnych oraz wpływu rynku leków na gospodarkę krajową" - piszą autorzy raportu "Polityka lekowa – tezy do dyskusji": Stefan Bogusławski, partner zarządzający i CEO PEX Pharma Sequence oraz Tomasz Kiełczewski i Piotr Grzybała, starsi konsultanci PEX, eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku zdrowia. 

Więcej zdrowia za dostępne pieniądze
Strategia wobec rynku leków musi godzić (na ile to możliwe) wiele celów polityki zdrowotnej i polityki społecznej. Jakie są przykłady takich celów? Jako nadrzędny: poprawa zdrowia obywateli w poszanowaniu zasad równości i sprawiedliwości. Do najważniejszych z wielu pozostałych można zaliczyć:

• skuteczne zwalczanie określonych chorób – realizacja uzgodnionych priorytetów zdrowotnych;
• zapewnienie równości w dostępie, rozumianej jako równy dostęp do terapii bez względu na typ choroby, zamożność, wykształcenie, miejsce zamieszkania czy wiek;
• przejrzystość podejmowanych decyzji – dla interesariuszy, ale także dla pacjentów;
• efektywna i racjonalna gospodarka lekami w ramach ograniczonych środków – „więcej zdrowia za dostępne pieniądze”;
• szczególne wspomaganie wybranych grup społecznych – dzieci, kobiet w ciąży, seniorów, osób z wielochorobowością, pacjentów ze schorzeniami rzadkimi, osób o niskich dochodach;
• upodmiotowienie pacjentów, w tym przekazanie im części odpowiedzialności za swoje zdrowie, realizowane za pomocą różnego rodzaju narzędzi – regulacyjnych, ekonomicznych i edukacyjnych;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH