Raport EY zaleca optymalizację refundacji i dodatkowe środki na onkologię

POLITYKA LEKOWA

Autor: ey.media.pl/rynekaptek.pl   07-10-2015, 14:36

Raport EY zaleca optymalizację refundacji i dodatkowe środki na onkologię Dostęp do innowacyjnych leków onkologicznych może poprawić sytuację chorych

Blisko 17 mld zł traci polska gospodarka z powodu nowotworów złośliwych. Tyle w 2013 roku wyniosły koszty pośrednie, spowodowane przedwczesnymi zgonami, niezdolnością do pracy czy zaangażowaniem opiekunów nieformalnych. Do 2025 roku koszty te wzrosną do 1,3% PKB.

Według EY, skuteczne leczenie onkologiczne wymaga poprawy jakości zarządzania, lepszej organizacji procesu leczenia i większego dostępu do zasobów, w tym leków.

Aby poprawić dostępność leków onkologicznych, autorzy raportu „Innowacyjne terapie onkologiczne. Propozycja poprawy polskiego systemu opieki onkologicznej” proponują optymalizację procesu refundacji oraz wydzielenie dodatkowych środków na finansowanie innowacyjnych terapii, np. w formie dedykowanego funduszu – czytamy w raporcie.

W 2012 roku nowotwory były przyczyną śmierci niemal 99 tys. Polaków, odpowiadając za 25,6 % wszystkich zgonów. W Polsce, podobnie jak w Unii Europejskiej (27 %), stanowią dziś drugą, po chorobach układu krążenia, najpoważniejszą przyczynę zgonów. Już w 2025 roku nowotwory staną się najczęstszą przyczyną śmierci w naszym kraju. Również dane epidemiologiczne nie napawają optymizmem. Populację chorych na nowotwory w Polsce szacuje się na 310 tys. osób. Zachorowalność ma wzrosnąć w ciągu dekady ze 150 tys. do 185 tys. przypadków rocznie. Oznacza to, że w 2025 roku prawie 350 tys. osób będzie się zmagać z chorobą nowotworową.

Do kluczowych czynników determinujących skuteczność i jakość opieki onkologicznej OECD zalicza: zarządzanie strategiczne systemem zapobiegania i leczenia nowotworów, organizację procesu leczenia oraz dostępność zasobów w systemie opieki zdrowotnej, czyli kadr, sprzętu i leków.

 – Niewątpliwie każdy z tych obszarów, podobnie zresztą jak cały polski system opieki onkologicznej, potrzebuje zmian. Konieczne są zdecydowane działania, które poprawią stan polskiej onkologii – zwraca uwagę Jakub Szulc, ekspert Sektora Ochrony Zdrowia w EY i jeden z autorów raportu.

Jedna z propozycji poprawy polskiego systemu opieki onkologicznej polega na zwiększeniu dostępności innowacyjnych terapii onkologicznych. Porównując podejścia stosowane w wybranych krajach Europy do sytuacji w Polsce, eksperci EY wyodrębnili dwa scenariusze pozwalające na poprawę dostępności tych leków: optymalizację procesu refundacji w ramach programów lekowych (w oparciu o podejście stosowane we Francji) oraz wydzielenie dodatkowych środków na finansowanie innowacyjnych terapii przeciwnowotworowych (Belgia i Wielka Brytania), np. w formie dedykowanego funduszu. Rozwiązania te nie wykluczają się wzajemnie i mogą być realizowane w tym samym czasie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH