Raport IMS: ile zyska NFZ, ile straci pacjent

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   13-12-2011, 16:03

Zmiany cen oraz duże zmiany limitów zwiększą poziom odpłatności pacjentów o kwotę 421 mln zł - wynika z analizy wykonanej przez firmę IMS dotyczącej wpływu nowych list refundacyjnych z listopada i grudnia 2011 roku na odpłatność pacjentów i koszty NFZ.

Treść wiadomości Analiza jest oparta o leki umieszczone na wykazach refundacyjnych obowiązujących od stycznia do 15 listopada 2011 roku, od 16 listopada do 15 grudnia 2011 oraz projektu list refundacyjnych, który ma obowiązywać od 16 grudnia do 31 grudnia 2011 roku. Analiza obejmuje 2 436 leków będących przedmiotem obliczeń.

Zmiany na listach z listopada i grudnia 2011 roku wprowadzają istotne zmiany w systemie refundacji leków w Polsce, na bazie obecnie istniejących regulacji prawnych. Na listy zostały wpisane między innymi nowe leki w jednostkach chorobowych takich jak: endometrioza, ADHD, schizofrenia, rak piersi, cukrzyca, osteoporoza. Część z tych leków została objęta refundacją po raz pierwszy.


Na listach znalazło się około 690 paczek leków generycznych oraz 35 paczek leków innowacyjnych. Ceny podwyższono dla 15 paczek leków na liście z listopada 2011 roku i dla 5 leków na listach z grudnia 2011 roku. Obniżka cen dotyczy odpowiednio 25 i 218 paczek leków.


Według analityków IMS, najważniejszą zmianą wpływającą na wydatki płatnika i pacjentów jest obniżka limitów. Na liście z listopada dotyczyła ona 1 055 paczek leków (dla 299 paczek uległy one podwyższeniu). Propozycja listy z grudnia przynosi kolejną obniżkę dla 1 150 paczek, a w przypadku 5 paczek ten limit jest większy.

Dla analizowanej grupy leków wprowadzone zmiany przyniosą spadek wartości rynku leków refundowanych w ujęciu rocznym o 1,8%, odpowiadający 179 mln złotych. Zmiana cen oraz duże zmiany wysokości limitów przyniosą płatnikowi oszczędności na poziomie 600 mln zł, gdzie leki generyczne dadzą 405 mln zł oszczędności, a leki innowacyjne 195 mln zł oszczędności. Część z zaoszczędzonych funduszy w kwocie około 70 mln zł zostanie przeznaczona na refundację nowo wprowadzonych na listy leków innowacyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH