Raport: nie ma narzędzi systemowych do kontroli polipragmazji

POLITYKA LEKOWA

Autor: PEX PharmaSequence/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 11:38

Raport: nie ma narzędzi systemowych do kontroli polipragmazji Podobnie jak lekarze, również farmaceuci nie mają narzędzi systemowych do kontroli polipragmazji i identyfikacji niekorzystnych interakcji leków (fot. archiwum)

Brak koordynowanej opieki zdrowotnej i słabo rozpowszechnione rozwiązania typu konta zdrowotnego pacjentów, powodują liczne przypadki polipragmazji i niekorzystnych interakcji leków. Zjawisko to jest nasilane przez rozpowszechnione samoleczenie.

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o skuteczności farmakoterapii jest współpraca lekarz–farmaceuta–pacjent. Składają się na nią:
• racjonalna, oparta na dowodach naukowych, ordynacja lekarska,
• właściwe wydanie leku, ze spełnieniem funkcji kontrolnych i doradczych przez farmaceutę,
• świadome, zgodne z zaleceniami lekarza i farmaceuty, przyjmowanie leków przez pacjenta.

- W Polsce nie ma dobrej diagnozy stanu tej współpracy. Poza wybranymi, wyrywkowymi badaniami nie wiadomo, na ile lekarze postępują zgodnie z wytycznymi terapeutycznymi - uważają autorzy raportu "Polityka lekowa – tezy do dyskusji": Stefan Bogusławski, partner zarządzający i CEO PEX Pharma Sequence oraz Tomasz Kiełczewski i Piotr Grzybała, starsi konsultanci PEX, eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku zdrowia. 

Brak nadzoru nad antybiotykoterapiami
Prowadzone nieliczne badania adherencji pacjentów do zaleconej terapii wskazują na jej bardzo niski poziom, nawet w schorzeniach takich jak cukrzyca. Wśród pacjentów leczonych z powodu cukrzycy typu 2 za pomocą doustnych leków hipoglikemizujących w ciągu pierwszego roku leczenie przerywa przynajmniej co trzeci pacjent3. Podobnie jest w przypadku leków hipolipemizujących.

Ordynacja leków jest oczywiście przedmiotem ustawicznego kształcenia lekarzy, prowadzonego w trakcie procesów specjalizacji, szkoleń oferowanych przez towarzystwa naukowe i pracodawców, w ramach informacji i szkoleń przekazywanych przez przemysł farmaceutyczny oraz nauki własnej. Nie ma żadnego systemu jej monitorowania czy oceny aktualności. Brak jest informacji zwrotnej przekazywanej lekarzom na ten temat.

Wskaźnikiem potencjalnie złej sytuacji w tym zakresie jest obserwowane nadużywanie antybiotykoterapii, powodujące coraz większe rozpowszechnienie antybiotykoopornych szczepów bakterii. Brak koordynowanej opieki zdrowotnej i słabo rozpowszechnione rozwiązania typu konta zdrowotnego pacjentów, niepozwalające na współdzielenie między lekarzami wiedzy o pacjencie, powodują liczne przypadki polipragmazji i niekorzystnych interakcji leków. Zjawisko to jest nasilane przez rozpowszechnione samoleczenie, oparte na lekach OTC i suplementach diety.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH