Raport: spadł poziom marży, wzrosły straty na przecenach

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   06-10-2014, 11:58

Raport: spadł poziom marży, wzrosły straty na przecenach

Ustawa refundacyjna w bardzo znaczący sposób wpłynęła na sposób działania aptek i hurtowni, pogarszając ekonomikę ich działania i gwałtownie obniżając rentowność tej branży - uważają autorzy raportu "Wpływ ustawy o refundacji leków na dostęp pacjenta do farmakoterapii, budżet NFZ oraz branżę farmaceutyczną. Ocena skutków regulacji".

Wieloaspektowe zmiany wprowadzane przez ustawę refundacyjną miały w zamyśle projektodawców zlikwidować patologiczne sytuacje obserwowane w kanale dystrybucyjnym na wszystkich poziomach: producent-hurtownia-apteka-pacjent. W tym celu zostały na poziomie ustawy wprowadzone różnego rodzaju mechanizmy, które wpływają zarówno na apteki, jak i hurtownie farmaceutyczne.

W wyniku przyjętych rozwiązań poziom marży aptecznej ze sprzedaży leków refundowanych spadł i to w sposób skokowy, w znacznym stopniu obniażając całkowitą marżę na sprzedaży. Marża uzyskiwana przez przeciętną aptekę ze sprzedaży leków refundowanych obniżyła się z około 35 proc. do 26–28 proc. oraz, co ważniejsze, spadła kwotowo.

W celu zrównoważenia ubytku marży z leków refundowanych apteki podniosły marżę na leki nierefundowane na receptę i produkty wydawane bez recepty. Takie podniesienie marż na produkty nierefundowane oznaczało podniesienie cen dla pacjentów na te produkty. Dotknęła ona przede wszystkim pacjentów przewlekle chorych, których jednorazowy wydatek w aptece wzrósł nie tylko z powodu wzrostu dopłaty na leki refundowane.

Podniesienie marż na produkty nierefundowane pozwoliło zachować na prawie niezmienionym poziomie marże całkowite przeciętnej apteki. To, jak zmieniły się marże w konkretnej aptece, w dużej mierze zależało od typu apteki i jej lokalizacji, a co za tym idzie od profilu klientów zaopatrujących się w danej placówce – nie wszystkie apteki mogły sobie pozwolić na przeprowadzenie takiej operacji.

Usztywnienia i obniżenie urzędowej marży hurtowej doprowadziło także do zmniejszenia wynikowej marży ze sprzedaży w przedsiębiorstwach z tej branży, co spowodowało pogorszenie się warunków handlowych dla aptek.

Aby zarządzać tym spadkiem, apteki podniosły ceny na produkty nierefundowane, ograniczyły koszty (redukując personel) oraz podjęły działania optymalizujące płynność finansową, zmniejszając wielkość magazynu. Spadła przeciętna liczba produktów refundowanych dostępnych w aptece oraz zmniejszyła się liczba opakowań w magazynie aptecznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH