Raport: system obrotu lekiem jest sprawny i bezpieczny

POLITYKA LEKOWA

Autor: PEX PharmaSequence/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 09:14

Raport: system obrotu lekiem jest sprawny i bezpieczny Efektywność systemu kontroli w dużej mierze zależy od sprawności działania instytucji nadzorujących dopuszczanie do rynku i obrót środkami leczniczym (fot. archiwum)

Dystrybucja farmaceutyczna – apteki i hurtownie – działa sprawnie i efektywnie, spełniając najwyższe standardy, pomimo funkcjonowania w sytuacji nasilonej konkurencji i relatywnie zmniejszającego się finansowania publicznego, pochodzącego z marż urzędowych.

- Bezpieczeństwo i jakość leków w Polsce zapewniane są na różnych poziomach systemu ochrony zdrowia. Z jednej strony odpowiedzialność za jakość ciąży na wytwórcach, z drugiej zaś strony jest ona walidowana przez odpowiednie agendy inspekcji farmaceutycznej - podkreślają autorzy raportu "Polityka lekowa – tezy do dyskusji": Stefan Bogusławski, partner zarządzający i CEO PEX Pharma Sequence oraz Tomasz Kiełczewski i Piotr Grzybała, starsi konsultanci PEX, eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku zdrowia. 

Efektywność systemu kontroli w dużej mierze zależy od sprawności działania instytucji nadzorujących dopuszczanie do rynku i obrót środkami leczniczymi, ale także od sprawności działania dystrybucji farmaceutycznej. Jakość leków, do których dostęp mają pacjenci, jest regulowana szczegółowymi przepisami prawa oraz międzynarodowymi standardami, takimi jak zasady dobrej praktyki produkcyjnej (GMP) czy dobrej praktyki dystrybucyjnej (GDP).

- Nie ma żadnych danych wskazujących na istotne słabości działania tego systemu w Polsce. W praktyce bardzo sporadycznie notuje się poważne sytuacje kryzysowe związane z nieodpowiednią jakością produktów leczniczych, zaś zdarzające się niedociągnięcia jakościowe dotyczą pojedynczych serii produktowych, są sprawnie wykrywane i adresowane przez właściwe służby, dystrybucję farmaceutyczną i wytwórców. Urzędy i służby nadzorujące dopuszczanie do rynku i obrót lekiem skutecznie spełniają swoją rolę w zakresie kontroli bezpieczeństwa produktów będących na rynku - oceniają eksperci.

System działa sprawnie
Nie zanotowano znaczącej skali wprowadzania do obrotu leków sfałszowanych w ramach systemu dystrybucji farmaceutycznej. Nie jest znana skala obrotu takimi produktami u podmiotów nienadzorowanych (sprzedaży „bazarowej” lub w transakcjach dokonywanych przez Internet).

Zjawisko sprzedaży leków przez Internet dynamicznie się rozwija, co powoduje ewentualne ryzyko wprowadzania na rynek większej liczby podróbek lub dostarczania produktów leczniczych bez dostatecznej kontroli warunków ich transportu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH