Raport: szybko się starzejemy. To rodzi wyzwania terapeutyczne

POLITYKA LEKOWA

Autor: PEX PharmaSequence/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 10:18

Raport: szybko się starzejemy. To rodzi wyzwania terapeutyczne Sytuacja epidemiologiczna kraju będzie w najbliższym dziesięcioleciu bardzo niekorzystna (fot. archiwum)

Starzenie się społeczeństwa, a wraz z nim znaczny wzrost zapadalności i chorobowości spowoduje zwiększony popyt na farmakoterapię, zarówno jeśli chodzi o wielkość zużycia leków, ale także potrzeby społeczne w zakresie dostępności do nowych terapii.

Sytuacja epidemiologiczna kraju będzie w najbliższym dziesięcioleciu bardzo niekorzystna. Od początku lat 90. ubiegłego wieku przeciętny mieszkaniec Polski postarzał się o 7 lat - prognozują autorzy raportu "Polityka lekowa – tezy do dyskusji": Stefan Bogusławski, partner zarządzający i CEO PEX Pharma Sequence oraz Tomasz Kiełczewski i Piotr Grzybała, starsi konsultanci PEX, eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku zdrowia. 

W latach 1989–2014 liczba osób w wieku 60+ wzrosła o ponad 2,9 mln, w tym największy wzrost – o 1 mln – odnotowano dla grupy 60–64-latków. Udział osób w wieku co najmniej 60 lat w ogólnej populacji wzrósł o 7,5 punktu procentowego, tj. z 14,7% w 1989 r. do 22,2% w 2014 r. Jednak najwyższe tempo przyrostu dotyczyło osób w wieku co najmniej 80 lat. Ich udział w ogólnej liczbie ludności Polski jest obecnie niewielki, ale podwoił się – z niespełna 2% w 1989 r. do 4% w 2014 r., tj. z wielkości ok. 753 tys. do 1529 tys. osób.

Priorytety terapeutyczne
Do roku 2050, wg prognozy GUS, spodziewany jest przyrost odsetka ludności w wieku 60 lat i więcej o prawie 19 punktów procentowych (w miastach o 19,3 punktu procentowego oraz o 18,7 na wsi). W rezultacie udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski zwiększy się z 21,5% w 2013 r. (8,3 mln) do 40,4% (13,7 mln) w 2050 r. Dla zdecydowanej większości tej części polskiej populacji nie będzie to życie w zdrowiu.

Znaczny wzrost zapadalności i chorobowości spowoduje zwiększony popyt na farmakoterapię, zarówno jeśli chodzi o wielkość zużycia leków, ale także potrzeby społeczne w zakresie dostępności do nowych terapii. Aby podtrzymać obserwowany od prawie trzydziestu lat trend wzrostu oczekiwanej długości życia w Polsce, należy określić takie priorytety terapeutyczne, w których interwencja farmakologiczna przyniesie największy efekt zdrowotny przy zachowaniu efektywności kosztowej.

Te priorytety powinny być realizowane jako suma działań zapewniających dostępność, bezpieczeństwo, jakość i racjonalny użytek, poprzez całość działań państwa podejmowanych w ramach realizacji polityki lekowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH