Raport: w Polsce RSS służą ograniczaniu wydatków NFZ na leki

POLITYKA LEKOWA

Autor: Infarma.pl/ rynekaptek.pl   13-05-2015, 08:44

Raport: w Polsce RSS służą ograniczaniu wydatków NFZ na leki Instrumenty podziału ryzyka w ocenie firm farmaceutycznych

Dotychczasowa praktyka ministra zdrowia pokazuje, iż instrumenty podziału ryzyka są stosowane głównie w celu ograniczenia wydatków publicznych przy możliwie pełnej kontroli nad budżetem NFZ przeznaczonym na finansowanie nowych terapii - wynika z raportu Infarmy.

Efektem takiego postępowania jest szerokie stosowanie instrumentów o charakterze finansowym, polegających na ustalaniu cen dla świadczeniodawców niższych niż wskazane w obwieszczeniu ministra zdrowia lub zwrocie części uzyskanej refundacji (tym samym obniżając rzeczywisty koszt dla Narodowego Funduszu Zdrowia) - piszą autorzy raportu „Instrumenty podziału ryzyka w Polsce i na świecie”, przygotowanego na zlecenie INFARMY przez firmy HTA Consulting oraz Sequence HC Partners we współpracy z Kancelarią Prawa Ryś i Współpracownicy.

Po części pozwoliło to na osiągnięcie trzeciego z celów opisanych w uzasadnieniu do ustawy. Jednocześnie potencjał instrumentów w zakresie pozostałych wskazanych celów ustawowych, w szczególności zapewnienia dostępu do nowoczesnych terapii, nadal jest przedmiotem dyskusji i może być wykorzystany w przyszłości.

Ze względu na poufność instrumentów dzielenia ryzyka brak jest publicznie dostępnych statystyk dotyczących ich stosowania w praktyce. Informacje na ten temat zostały zebrane w ramach projektu poprzez rozmowy prowadzone z interesariuszami. Taki stan rzeczy utrudnia jednakże właściwą ocenę skali i prawidłowości stosowania instrumentów, tj. ich efektywności w osiąganiu postawionych przed nimi celów.

Jedynym wskaźnikiem pozwalającym obecnie szacować poziom stosowania instrumentów w polskim systemie refundacyjnym jest łączna kwota uzyskiwana przez Narodowy Fundusz Zdrowia z tytułu zwrotów otrzymanych w ramach realizacji instrumentów. Kwota ta jest publikowana w sprawozdaniu finansowym NFZ za kolejne lata.

Zgodnie z przedstawionymi w nich informacjami na mocy zawartych instrumentów typu payback NFZ otrzymał do końca 2013 r. około 313 mln zł, które stanowią przychód budżetu NFZ, tj. w 2012 r. – 124,2 mln zł, a w 2013 r. – 188,7 mln zł139.

Kwoty te należy jednak uznać za zaniżone w stosunku do rzeczywistego skutku finansowego obecnych instrumentów. Wynika to z faktu, iż nie obejmują one kwot pochodzących ze wszystkich instrumentów, w szczególności zawartych w nich rabatów finansowych udzielonych na poziomie świadczeniodawców (szpitali) w stosunku do urzędowej ceny zbytu poszczególnych produktów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH