Refundacja: diabetycy doceniają zmiany i proszą o więcej

POLITYKA LEKOWA

Autor: RG, MAK/rynekaptek.pl   14-11-2011, 09:54

Ministerstwo Zdrowia wpisało na listę refundacyjną nowoczesne leki inkretynowe, stosowane w terapii cukrzycy typu 2, hamujące rozwój choroby i opóźniające konieczność zażywania insuliny.

Leki inkretynowe określa się jako specyfiki "inteligentne”, ponieważ zwiększają wydzielanie insuliny przez trzustkę tylko wówczas, gdy brakuje jej w organizmie.

Poprawiają też spalanie glukozy, umożliwiając pacjentom utrzymanie wagi, a nawet jej redukcję, co dodatkowo opóźnia moment rozpoczęcia insulinoterapii. Leki inkretynowe miały od dawna pozytywną opinię AOTM, jednak resort zdrowia argumentował, że są zbyt drogie.

- Tymczasem analizy pokazują, że stosowanie tych specyfików jest korzystne finansowo. Ich skuteczność nie podlega wątpliwości, chory nie tyje, a dwa leki w postaci iniekcyjnej pozwalają mu nawet schudnąć - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego,

W projekcie listy refundacyjnej znalazły się dwa produkty: sitagliptyna i wildagliptyna.

- Wśród leków inkretynowych w tabletkach jest jeszcze trzeci, który nie został wzięty pod uwagę. Zaskoczyło nas to, tym bardziej, że pod względem ceny czy skuteczności działania nie odbiega on od pozostałych dwóch - dodał prof. Czupryniak.

Chodzi o saksagliptynę. O jej refundowanie upomina się także Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

- Oczywiście cieszy nas fakt, że leki inkretynowe z grupy DPP IV w ogóle znalazły się w najnowszym projekcie Ministerstwa Zdrowia  - mówi Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

- Jesteśmy jednak bardzo zaniepokojeni faktem, że zabrakło w nim saksagliptyny. Pomija się więc lek, którym leczy się 50 proc. pacjentów i dopuszcza się do sytuacji, że tysiąc osób w Polsce pozostanie bez tańszego dostępu do terapii - dodaje prezes PSD.

Rada Konsultacyjna AOTM w kwietniu 2010 r. zarekomendowała wprowadzenie saksagliptyny na listy refundacyjne w leczeniu cukrzycy typu 2 (z 50-procentową odpłatnością).

Saksagliptyna należy do grupy leków działających poprzez układy inkretynowe, o udowodnionym efekcie hipoglikemizującym.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH