Refundacja: nie wszyskie pieniądze z oszczędności wróciły do puli na leki

POLITYKA LEKOWA

Autor: PEX PharmaSequence/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 15:15

Refundacja: nie wszyskie pieniądze z oszczędności wróciły do puli na leki Nie wszystkie środki uzyskane z obniżenia cen produktów refundowanych wracają do systemu refundacji leków (fot. archiwum)

Do systemu wprowadzono na szeroką skalę tzw. proste instrumenty dzielenia ryzyka (w istocie są to managed entry agreements, w których dzielenie ryzyka między wnioskodawcą a płatnikiem nie występuje), pozwalające na refundację leków po efektywnych cenach niższych niż europejskie ceny referencyjne.

- System refundacji leków, z nielicznymi wyjątkami (szczepienia obowiązkowe, leczenie antyretrowirusowe zakażeń HIV i terapia substytucyjna czynnikami krzepnięcia w hemofilii), jest od 2012 roku kształtowany przez tzw. ustawę refundacyjną. Wprowadzenie tej ustawy spowodowało wiele głębokich zmian w farmakoterapii, w szczególności w obszarze ordynacji lekarskiej - przypominają autorzy raportu "Polityka lekowa – tezy do dyskusji": Stefan Bogusławski, partner zarządzający i CEO PEX Pharma Sequence oraz Tomasz Kiełczewski i Piotr Grzybała, starsi konsultanci PEX, eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku zdrowia. 

Zmiany prawa i praktyka refundacyjna uwolniły środki pozwalające na sukcesywne wprowadzanie do refundacji wielu nowych substancji czynnych, co miało miejsce zwłaszcza w przypadku leków dostępnych w mechanizmie programów lekowych. Warto podkreślić, że nie wszystkie środki uzyskane z obniżenia cen produktów refundowanych wracają do systemu refundacji leków – dotyczy to zarówno „niewykonywania” budżetu wydatków na leki w latach 2012–2014, jak i kwot z tzw. paybacku wpłacanych przez firmy w ramach instrumentów dzielenia ryzyka.

Wniosek jest, leku nie ma
W niektórych obszarach terapeutycznych uwolnienie środków finansowych pozwoliło na udostępnienie polskim pacjentom terapii, które zarówno w krajach starej, jak i nowej Unii były już stosowane istotnie wcześniej.

Równocześnie zauważyć należy, iż liczba pacjentów objętych leczeniem nowymi lekami, w stosunku do populacji dotkniętych poszczególnymi schorzeniami, jest niewielka, co wynika z doboru substancji objętych refundacją (adresowanych do relatywnie niewielkich populacji), jak i często restrykcyjnego ograniczenia wskazań refundacyjnych (poprzez stosowanie kryteriów kwalifikacyjnych do terapii, znacząco bardziej restrykcyjnych niż kryteria zdefiniowane we wskazaniach rejestracyjnych poszczególnych produktów).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH