Resort pracuje nad podniesieniem cen urzędowych leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ, Sejm/ rynekaptek.pl   21-10-2016, 10:42

Resort pracuje nad podniesieniem cen urzędowych leków Zmiany pozwolą na podniesienie cen urzędowych leków przy jednoczesnym pozostawieniu kosztów płatnika bez zmian

Ministerstwo Zdrowia pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach, której celem jest podniesienie urzędowych cen leków. Dzięki temu produkty będą mniej atrakcyjnym towarem eksportowym, co ma zapobiegać ich wywozowi.

W chwili obecnej prowadzone są prace nad ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, które to zmiany pozwolą na podniesienie cen urzędowych leków przy jednoczesnym pozostawieniu kosztów płatnika oraz kosztów ponoszonych przez pacjenta na dotychczasowym poziomie - mówi wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Dodaje: - Powyższe zmiany mają przyczynić się do ograniczenia procederu nielegalnego wywozu leków poprzez zmniejszenie jego opłacalności, z uwagi za zmniejszenie różnić w cenach leków na poszczególnych rynkach.

Ten pomysł nie jest nowy. Wiceminister mówił o nim już w grudniu 2015 roku, podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji zdrowia, zajmującej się nowelizacją ustawy Pf, która miała zahamować wywóz leków refundowanych z Polski. Uznał te propozycje za biurokratyczne, opresyjne i nieskuteczne.

- Wystarczyło zrobić bardzo prostą rzecz: podwyższyć w pewnym stopniu ceny urzędowe, jednocześnie obniżając ceny efektywne leków, dzięki właściwemu wykorzystaniu instrumentów dzielenia ryzyka, co do tej pory nie miało miejsca. Wydatki pacjentów powinny zostać zachowane na stałym poziomie, wydatki NFZ na leki powinny ulec obniżeniu dzięki wykorzystaniu instrumentów dzielenia ryzyka. A jedynym skutecznym mechanizmem jest podniesienie cen urzędowych - stwierdził dr Łanda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH